Rząd planuje ograniczyć liczbę przedsiębiorców telekomunikacyjnych, dotyczyć to będzie małych firm, których infrastruktura nie ma znaczenia dla obronności, bezpieczeństwa publicznego oraz cyberbezpieczeństwa.

Rząd planuje ograniczyć liczbę przedsiębiorców telekomunikacyjnych, obowiązanych do przygotowania planu działań w sytuacjach zagrożeń związanych z realizacją obowiązków na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz cyberbezpieczeństwa, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów (RM). Dotyczy to przedsiębiorstw małych, których infrastruktura nie ma znaczenia dla obronności i bezpieczeństwa publicznego.

 

Przyjęcie projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie planu działań przedsiębiorcy telekomunikacyjnego w sytuacjach szczególnych zagrożeń planowane jest na II kwartał 2020.

 

„Zmiany polegają przede wszystkim na ograniczeniu ilości przedsiębiorców obowiązanych do sporządzenia planów oraz wyłączenie przedsiębiorców, których infrastruktura i sieć telekomunikacyjna nie mają krytycznego znaczenia dla obronności i bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego” – czytamy w informacji.

 

Kryterium oceny wielkości przedsiębiorcy telekomunikacyjnego będą roczne przychody z tytułu wykonywania działalności telekomunikacyjnej w poprzednim roku obrotowym. Przedsiębiorcy, których przychody będą niższe niż 10 mln zł, nie będą musieli sporządzać takiego planu.

 

„Spowoduje to ograniczenie liczby przedsiębiorców telekomunikacyjnych, sporządzających plany poprzez wyłączenie mikro i małych przedsiębiorców” – zaznaczono. „W nowym rozporządzeniu pojawiły się regulacje dotyczące m.in. dokonania analizy zagrożeń cyberprzestrzeni istotnych z punktu widzenia przedsiębiorcy, ustanowionych struktur organizacyjnych przedsiębiorcy, procedur wewnętrznych oraz opisu technicznych i organizacyjnych środków zapewnienia bezpieczeństwa i integralności infrastruktury telekomunikacyjnej i świadczonych usług, w przypadku wystąpienia incydentów w systemie cyberbezpieczeństwa” – podkreślono w informacji.

 

Doprecyzowano czynności analityczne (bez niepotrzebnego przepisywania zwartości planów reagowania kryzysowego) przedsiębiorcy telekomunikacyjnego oraz rozszerzono zakres analizy potrzeb w zakresie świadczenia, utrzymania i odtwarzania usług telekomunikacyjnych oraz dostępu telekomunikacyjnego dla podmiotów i służb wykonujących zadania na rzecz cyberbezpieczeństwa.

 

Ponadto doprecyzowano katalog organów uzgadniających plan ograniczając go wyłącznie do podmiotów, z którymi uzgadnianie planu jest merytorycznie uzasadnione biorąc pod uwagę kompetencje właściwych organów. Zastosowane rozwiązania mają skutkować będą uproszczeniem procedur w tym zakresie i ograniczeniem zbędnych formalności dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Rozporządzenie ma wejść w życie najpóźniej w sierpniu 2020 roku.

 

https://itreseller.pl/itrnewnarodowe-centrum-badan-i-rozwoju-oglosilo-wyniki-konkursu-projektowanie-uniwersalne-ncbr-w-ramach-realizowanego-rzadowego-programu-dostepnosc-przekaze-uczelniom-40-mln-zl/

(ISBnews)