IBM, Amazon, Google i Microsoft współpracują z Białym Domem w celu zapewnienia zasobów obliczeniowych do badań nad COVID-19

Podczas konferencji prasowej grupy zadaniowej ds. koronawirusa w Białym Domu prezydent Trump ogłosił uruchomienie nowego konsorcjum publiczno-prywatnego w celu „uwolnienia potęgi amerykańskich zasobów superkomputerowych”. Członkami tego konsorcjum są Biały Dom, Departament Energii i IBM. Prezydent powiedział również, że inne firmy, w tym Google, Amazon i Microsoft, a także szereg instytucji akademickich, „wnoszą wiele różnych rzeczy” do projektu.

Podczas gdy wypowiedzi w tym temacie prezydenta Trumpa były w sposób charakterystyczny dla kontrolwersyjnego polityka nieco niejasne i pozbawione treści, IBM dostarczył więcej szczegółów, zauważając, że współpracuje z wieloma krajowymi laboratoriami i innymi instytucjami, aby zaoferować łącznie 330 petaflops mocy obliczeniowej dla różnych projektów w dziedzinie epidemiologii, bioinformatyki i modelowania molekularnego. Amazon, Google i Microsoft są również częścią konsorcjum, które jest kierowane przez IBM, o dość długiej nazwie: White House Office of Science and Technology Policy, and the Department of Energy.

„Dziś ogłaszam także uruchomienie nowego publicznno-prywatnego konsorcjum zorganizowanego przez Biały Dom, Departament Energii i IBM, aby uwolnić moc amerykańskich zasobów superkomputerowych do walki z chińskim wirusem” – powiedział Donald Trump, który nadal nalega by COVID-19 nazywać „chińskim wirusem”.

IBM i jego partnerzy koordynują wysiłki w celu oceny wniosków i zapewnią dostęp do wysokowydajnych zasobów obliczeniowych kluczowym instytucjom naukowym:

„W jaki sposób superkomputery mogą pomóc nam w walce z tym wirusem? Te wysokowydajne systemy obliczeniowe pozwalają badaczom na przeprowadzanie bardzo dużej liczby obliczeń w epidemiologii, bioinformatyce i modelowaniu molekularnym. Te eksperymenty potrwałyby lata, jeśli byłyby wykonywane ręcznie, lub miesiące, jeśli byłyby wykonywane na wolniejszych, tradycyjnych platformach komputerowych ”, pisze Dario Gil, dyrektor ds. Badań IBM.

To zresztą niejedyne działania branży technologicznej na rzecz walki z koronawirusem. AWS przeznaczył już 20 milionów dolarów na wsparcie badań nad COVID-19, podczas gdy Microsoft ogłosił już wiele różnych inicjatyw, choć głównie w celu pomocy firmom w poradzeniu sobie z ekonomicznymi konsekwencjami kryzysu. Po dzisiejszym ogłoszeniu Białego Domu swoje oświadczenia wystosowały także zaangażowane w cały proces firmy.

„Wiemy, że obliczenia o wysokiej wydajności mogą skrócić czas przetwarzania ogromnych zestawów danych i wykonywania złożonych symulacji z dnia na godzinę” – powiedział w swoim oświadczeniu Mike Daniels, wiceprezes ds. Globalnego sektora publicznego w Google Cloud – „Z niecierpliwością czekamy na udział w tej inicjatywie wraz z liderami technologii, środowisk akademickich i sektora publicznego, aby udostępnić więcej zasobów badaczom zgłębiającym wiedzę na temat COVID-19 i zastosować możliwości obliczeniowe Google Cloud w celu opracowania potencjalnych metod leczenia i szczepionek”.

Interesującą inicjatywą jest także Folding@Home – program, który wykorzystuje rozproszoną moc obliczeniową komputerów zwykłych użytkowników. Okazuje się, że dzięki takiemu modelowi można zbudować naprawdę potężną moc obliczeniową:

https://itreseller.pl/itrnewfoldinghome-jest-teraz-mocniejsze-niz-laczna-moc-obliczeniowa-7-najlepszych-superkomputerow-na-swiecie-m-in-dzieki-pomocy-nvidii/