Operatorzy telekomunikacyjni pomogą instytucjom UE w śledzeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Technologie łączności i stałe podłączenie do sieci większości użytkowników sprawia, że możemy sprawdzić jak rozwija się pandemia.
Vodafone, Deutsche Telekom, Orange i pięciu innych dostawców usług telekomunikacyjnych zgodziło się udostępnić dane dotyczące lokalizacji telefonów Komisji Europejskiej w celu śledzenia rozprzestrzeniania się koronawirusa – poinformowała grupa GSMA.
Wśród operatorów są : Vodafone, Deutsche Telekom, Orange, Telefonica, Telecom Italia, Telenor, Telia i A1 Telekom Austria. Grupa ta spotkała się w poniedziałek z Komisarzem UE Thierrym Bretonem. W ostatnich tygodniach nasiliły się obawy związane z wykorzystaniem przez rządy technologii monitorowania osób poddawanych kwarantannie i śledzenia infekcji w związku z możliwymi naruszeniami prywatności, a niektóre z nich zwiększają zakres nadzoru państwa.
Według Komisja wykorzysta zanonimizowane i zbiorcze dane dotyczące lokalizacji telefonów komórkowych w celu skoordynowania środków śledzących rozprzestrzenianie się wirusa. Breton powiedział, że w celu dalszego rozwiązywania problemów związanych z prywatnością, dane zostaną usunięte po zakończeniu kryzysu, dodając, że plan UE nie dotyczy centralizacji danych mobilnych ani działań policji. Chociaż zanonimizowane dane nie wchodzą w zakres unijnych przepisów o ochronie danych, Europejski Inspektor Ochrony Danych stwierdził, że projekt nie narusza zasad ochrony prywatności, o ile istnieją odpowiednie zabezpieczenia.
„Komisja powinna jasno zdefiniować zbiór danych, który chce uzyskać, i zapewnić przejrzystość w odniesieniu do społeczeństwa, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień”, powiedział unijny organ nadzorujący dane w liście do kierownictwa UE.
„Preferowane byłoby również ograniczenie dostępu do danych upoważnionym ekspertom w dziedzinie epidemiologii przestrzennej, ochrony danych i nauki o danych” – powiedział szef EIOD Wojciech Wiewiórowski. – „EIOD często podkreśla, że takie zmiany zwykle nie przewidują możliwości cofnięcia się, gdy sytuacja kryzysowa zniknie. Chciałbym podkreślić, że takie rozwiązanie należy nadal uważać za nadzwyczajne” – powiedział Wiewiórowski.
https://itreseller.pl/itrnewsiec-foldinghome-przelamuje-bariere-exaflop-olbrzymia-moc-obliczeniowa-w-walce-z-koronawirusem-co-moze-zmienic-technologia-w-dobie-pandemii/