ARM ogłosiło nową architekturę rdzenia Cortex-A78, która będzie napędzać większość flagowych smartfonów w 2021 r. Wraz z nią debiutuje niestandardowy rdzeń Cortex-X1, będący odpowiedzią na daleko idące modyfikacje zwykłych rdzeni, znane m.in. z SoC Apple’a.
Brytyjska firma ARM nie jest znana zwykłemu konsumentowi, ale stoi ona za większością używanych przez nas na co dzień procesorów – w naszych smartfonach, tabletach, ale też telewizorach, inteligentnych głośnikach, smartwatchach, a nawet samochodach (i wielu innych urządzeniach) znajdują się procesory wykorzystujące rdzenie zaprojektowane przez należącą do japońskiego SoftBanku firmę. Ta ogłosiła właśnie nową architekturę rdzenia, której jednak nie zobaczymy w formie gotowych produktów przed końcem roku.
ARM oficjalnie wprowadził na rynek nową architekturę Cortex-A78, która będzie stanowiła podstawę flagowych procesorów pochodzących od takich gigantów jak Qualcomm, Samsung czy MediaTek. W tym roku do Cortex-A78 dołączy także dodatkowy wysokowydajny wariant niestandardowy z własnego programu niestandardowego Cortex-X. Nowy układ Cortex-X1 reprezentuje podobne podejście do niestandardowych układów ARM, co SoC Apple i Qualcommu, ponieważ ma na celu dalszą optymalizację architektury pod kątem wysokiej wydajności.
Cortex-A78, o nazwie kodowej Hercules, to najnowsza wersja architektury procesorów ARM – będąca rozwinięciem linii Austin – reprezentowanej przez Cortex-A76 i Cortex-A77. Nowy rdzeń ma zapewniać o 20% wyższą wydajność niż Cortex-A77. Wzrost wydajności i wydajności będzie wynikał z połączenia udoskonaleń architektonicznych oraz nieodłącznych korzyści przejścia na najnowszy proces produkcyjny 5 nm.
Nowy Cortex-X1 jest bezpośrednią odpowiedzią na układy Apple z serii A i Qualcomm Snapdragon 8xx. Zespół programu niestandardowego Cortex-X, który współpracuje z Apple i Qualcomm w ich niestandardowych projektach, jest odpowiedzialny za ten nowy, własny projekt. Ma on umożliwić zwiększenie wydajności o nawet 30 procent w porównaniu z poprzednią generacją.
O ile obecność rdzeni Cortex-A78 w topowych SoC planowanych na przyszły rok jest raczej pewna, o tyle Cortex-X1 będzie zapewne licencjonowany w bardziej złożony sposób. Niewykluczone, że licencje na rdzenie tego typu będą oferowane tylko części producentów. Niewykluczone też, że Cortex-X1 trafi do kolejnych projektów laptopów z procesorami ARM.
https://itreseller.pl/itrnewamd-radeon-rx-5300-gpu-navi-dla-segmentu-nizszego-co-wiadomo-o-nadchodzacej-karcie-graficznej/