Cisco SD-WAN wdrożone w firmie Pfeifer & Langen Polska S.A., dzięki wdrożeniu obniżono koszty operacyjne sieci WAN o 40%, zwiększono produktywność i poprawiono komfort pracy użytkowników.

Dzięki wdrożeniu rozwiązania Cisco SD-WAN firma Pfeifer & Langen Polska S.A. obniżyła koszty operacyjne sieci WAN o 40%, zwiększyła produktywność i poprawiła komfort pracy użytkowników. Operacje informatyczne zostały skutecznie zoptymalizowane poprzez wykorzystanie nawet do 10 razy szybszych łączy od alternatywnego dostawcy usług, a organizacja zyskała gotowość do pracy w środowisku chmury publicznej. Wdrożenie zostało zrealizowane przez firmę Grandmetric, partnera Cisco.

 

Niezawodne i szybkie połączenia pomiędzy oddziałami firmy mają fundamentalne znaczenie nie tylko dla zachowania ciągłości operacyjnej, ale również utrzymania odpowiedniego poziomu działania krytycznych zasobów (np. systemów ERP). Wpływają również na  czas tworzenia kopii zapasowych czy aktualizacji systemów IT. Odpowiadając na wyzwanie związane z utrzymaniem odpowiedniej wydajności przy jednoczesnej optymalizacji kosztowej, jeden z największych producentów cukru w Europie, firma Pfeifer & Langen Polska S.A., zdecydowała się na transformację sieci firmowej WAN do SD-WAN firmy Cisco.

 

Cisco SD-WAN umożliwia zaawansowane zarządzanie ruchem użytkowników i aplikacji w sieci WAN, pozwala lepiej rozpoznawać ruch danego typu i zapewnia automatyzację działa administracyjnych. Tworzy niezależną od dostawców usług warstwę abstrakcji WAN nad łączami dostępowymi (ang. Overlay) i potrafi maksymalnie wykorzystać wszystkie dostępne łącza. Software-Defined WAN wykorzystuje koncepcję zwaną ZTP (ang. Zero Touch Provisioning), która sprawia, że routery brzegowe SD-WAN są łatwe w konfiguracji, a budowa sieci od zera lub wymiana poszczególnych routerów jest szybsza niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań.

 

SD-WAN zmienia reguły gry w obszarze sieci

Sieć SD-WAN (Software-Defined Wide Area Network) zmienia sposób myślenia o sieci rozległej w przedsiębiorstwach. Rozwiązanie to pozwala na stworzenie sieci niezależnej od dostawców, w której ruch między lokalizacjami firmy jest zabezpieczony, m.in. dzięki silnym algorytmom szyfrowania danych. Sama logika transmisji ruchu w ramach sieci zaufanej jest natomiast definiowana przez wewnętrzną politykę firmy, bez względu na liczbę i rodzaj łączy od operatorów w poszczególnych lokalizacjach. Dzięki zdefiniowanej programowo sieci rozległej (SD-WAN), dane firmy są przesyłane w oparciu o zasady ruchu określone przez daną organizację, a nie przez dostawców usług. Ponadto nowa sieć jest w stanie efektywnie wykorzystać wiele łączy na raz i w ten sposób spożytkować przepustowość, za którą firma faktycznie płaci.

 

„Sieć rozległa (WAN) przechodzi radyklaną transformację. Dziś przedsiębiorstwa przechowują swoje aplikacje w środowisku multicloud, łączącym chmurę publiczną, prywatną i oprogramowanie w modelu SaaS. Obecnie firmy polegają na sieci, która zapewnia użytkownikom dostęp do krytycznych z perspektywy biznesu zasobów. Cisco SD-WAN pozwala działom IT usprawnić działanie aplikacji, zwiększając produktywność użytkowników dzięki wyjątkowej prostocie i skalowalności. Teraz najlepsze w swojej klasie systemy cyberbezpieczeństwa mogą zostać wdrożone wszędzie tam, gdzie są potrzebne, od infrastruktury w siedzibie organizacji po chmurę” – tłumaczy Krzysztof Konkowski, SD-WAN Product Sales Specialist w Cisco.

 

Gotowość do pracy w chmurze

Podczas gdy coraz więcej organizacji migruje usługi aplikacyjne, a także część infrastruktury IT do chmury publicznej, konieczne jest zapewnienie niezawodnej łączności pomiędzy siecią firmy a środowiskiem chmur. Dzięki rozwiązaniu Cisco SD-WAN, firma Pfeifer & Langen Polska S.A. może szybciej wdrażać kolejne rozwiązania chmurowe z wykorzystaniem routerów vEdge jako wirtualnych instancji po stronie dostawcy chmury. W ten sposób sieć z dnia na dzień zyskuje gotowość do obsługi tzw. środowiska wielochmurowego (ang. Multicloud).

 

Gwarancja szybkości i lepszy wgląd w stan sieci

W trakcie całego procesu migracji zapewniono działanie wszystkich usług unikając przestojów. Zaraz po zmianie logiki ruchu w sieci WAN, użytkownicy zaczęli dostrzegać wzrost wydajności aplikacji i szybkości dostępu do Internetu, a zespół IT mógł realizować kopie zapasowe w sposób wydajny czasowo.

 

„Teraz zarówno łącza WAN, jak i internetowe w każdej lokalizacji są od 5 do 10 razy szybsze niż miało to miejsce przed migracją do sieci SD-WAN. Co ważne, wzrost dostępnej przepustowości z SD-WAN przyczynił się do spadku całkowitego kosztu utrzymania łączy o około 40%” – mówi Marcin Jaźwiec, IT Manager w Pfeifer & Langen S.A. „Widoczność w sieci rozległej jest kluczowa w dzisiejszych operacjach IT.”

 

Inną korzyścią, na którą zwrócił uwagę dział IT była zwiększona widoczność ruchu w sieci WAN. Specjaliści odpowiadający za infrastrukturę mogą teraz wrócić do historii wykorzystania ścieżek sieci podczas rozwiązywania problemów, odpowiadać na pytania i monitorować wydajność łączy WAN.

 

Proces migracji

Trudność projektu polegała m.in. na tym, że migracja nie odbywała się w określonym dniu „zero” lub wyznaczonym oknie serwisowym. Zamiast tego, na projekt transformacji przeznaczono ok. 3 miesiące, co było związane ze stopniowym dostosowywaniem łączy nowego operatora w poszczególnych lokalizacjach.

 

„Jednym z kluczowych założeń projektu było utrzymanie ruchu produkcyjnego w trybie 24×7. Oznaczało to zachowanie ciągłości pracy zakładu zarówno podczas zmiany operatora, jak i w procesie wdrożenia samego rozwiązania SD-WAN. Wyzwaniem było także zapewnienie równoległej pracy obu architektur” – tłumaczy Marcin Biały, Architekt Rozwiązań Sieciowych w firmie Grandmetric, która jako partner Cisco dostarczyła rozwiązanie i współrealizowała projekt.

 

Dla każdej lokalizacji istniały również lokalne wymagania w zakresie dostępu do Internetu, który zgodnie z polityką firmy musiał być zabezpieczony przez urządzenia Cisco ASA FirePOWER. Dla każdego oddziału priorytetem było zapewnienie dostępu do Internetu dla swoich użytkowników. W przypadku awarii urządzenia, ruch jest kierowany przez sieć SD-WAN do lokalizacji centralnej.

 

Niezależność od usługodawcy

Co równie ważne, sieć SD-WAN może wykorzystywać rozwiązania pochodzące od wielu dostawców usług naraz i obsługiwać różne rodzaje transmisji jednocześnie, takie jak łącza radiowe, 3 lub 4G, usługi MPLS, czy łącza optyczne, a w przyszłości sieci 5G.

 

„SD-WAN dał nam elastyczność i argumenty w negocjacjach z dostawcami usług. Teraz, kiedy zdarzy się, że dostawca nie spełni naszych oczekiwań w kontekście parametrów i dostępności łączy, możemy łatwiej szukać alternatywy. Nie wpływa to na infrastrukturę sieci WAN, ponieważ sieć SD-WAN jest zarządzana całkowicie przez nas, a sterowanie ruchem i adresacja IP wewnątrz WAN nie zależy w żadnym stopniu od dostawców usług” – dodaje Marcin Jaźwiec.

 

https://itreseller.pl/itrnewpolska-dopiero-na-23-miejscu-wsrod-panstw-unii-europejskiej-wedlug-indeksu-gospodarki-cyfrowej-i-spoleczenstwa-cyfrowego-desi-notujemy-slabe-wyniki-w-zakresie-cyfryzacji-przedsiebiorstw-i-cyfrowyc/