Huawei i operator telekomunikacyjny Rain wspólnie uruchamiają pierwszą sieć 5G stand-alone w Afryce. W Polsce wciąż na podobny system musimy poczekać.

Podczas gdy szeroko rozumiany Zachód zapomniał o Afryce, chińskie firmy nie tylko inwestują na tym kontynencie, ale prowadzą wdrożenia, których pozazdrościć mogą np. średniej wielkości kraje w środku Europy. Tak, w odległym RPA uruchomiono sieć 5G SA – rodzaj łączności, który u nas też mógłby już funkcjonować. Gdyby nie polityka.

Rain to południowoafrykańska sieć GSM działająca wyłącznie w zakresie danych. Nie obsługuje połączeń telefonicznych, co w dobie aplikacji głosowych może być ciekawym modelem biznesowym. Skupiając się na dostarczaniu łączności dla danych musi dbać więc o nowoczesną infrastrukturę o odpowiedniej przepustowości. Firma ogłosiła kilka dni temu, że uruchomiła pierwszą samodzielną sieć 5G (SA 5G) w tym RPA. Obsługiwana przez Huawei, jest to pierwsza komercyjna samodzielna sieć 5G w Afryce.

SA 5G obsługiwany przez Rain jest obecnie dostępny w Kapsztadzie i obejmuje znaczną część tego miasta. W ten sposób operator znacznie poprawia jakość usług stacjonarnego bezprzewodowego dostępu szerokopasmowego (FWA) – także we własnych biurach firmy.

„Samodzielna 5G jeszcze bardziej poprawi wydajność sieci 5G, dzięki zwiększeniu szybkości wysyłania, niższym opóźnieniom i zwiększonej niezawodności, wprowadzając wysokiej klasy usługi VR w chmurze i gry w chmurze, bardziej zróżnicowane usługi szerokopasmowe dla przedsiębiorstw i domu” – powiedział Khaya Dlanga, dyrektor ds. Marketingu w Rain  – „SA 5G pokaże, jak potężne jest 5G (…) Nasze SA 5G, oparte na wiodących na świecie rozwiązaniach 5G firmy Huawei, umożliwi cyfrową transformację branż w przyszłości, taką jak inteligentna opieka zdrowotna, inteligentne porty, inteligentne wydobycie i inteligentna produkcja w Republice Południowej Afryki. Będziemy współpracować z godnym zaufania partnerem strategicznym w celu dalszej rozbudowy naszych sieci 5G i zapewniania naszym klientom najlepszych usług i doświadczeń ”

Jako pełna forma sieci 5G, SA 5G obsługuje zaawansowane funkcje dzielenia sieci i mobilne przetwarzanie brzegowe (MEC), pozwala operatorowi i jego klientom na realizację bardziej pomysłowych zastosowań. Główną zaletą takiej sieci, poza przepustowością, jest bardzo niskie opóźnienie.

Póki co, w Polsce musimy zadowolić się dostępną w nielicznych punktach łącznością 5G NSA, działającą z wykorzystaniem starszego sprzętu infrastrukturalnego stosowanego przy 4G i na tych samych częstotliwościach. Póki co jednak, Polska wyraźnie opóźnia ostateczne decyzje w sprawie wdrożeń 5G – co może oznaczać, że Warszawa czeka na wyniki wyborów u faktycznego decydenta. Te odbędą się w listopadzie.

https://itreseller.pl/itrnewwielka-brytania-ma-problem-wykluczyla-sprzet-huawei-a-teraz-w-pospiechu-szuka-alternatywy-brytyjczycy-zwracaja-sie-do-dostawcow-z-japonii/