Izrael i Stany Zjednoczone są bliskie porozumienia, zgodnie z którym Izrael zobowiąże się do niestosowania chińskiej technologii w swoich sieciach telefonii komórkowej nowej generacji 5G.

Jak informuje Reuters, Izrael i Stany Zjednoczone zbliżają się do porozumienia, zgodnie z którym Izrael zobowiąże się do niestosowania chińskiej technologii w swoich sieciach telefonii komórkowej nowej generacji 5G, powiedział amerykański urzędnik. Urzędnik powiedział Reuterowi w piątek, że protokół ustaleń zostanie prawdopodobnie podpisany „w ciągu kilku tygodni” i potwierdził cytaty z wcześniejszego raportu Jerusalem Post.

 

Gazeta Jerusalem Post zacytowała anonimowego amerykańskiego urzędnika, który powiedział, że Stany Zjednoczone są zadowolone ponieważ potwierdzają się informacje że, „Izrael zdecyduje się zezwalać tylko zaufanym dostawcom na dostęp do swojej sieci 5G.” Ministerstwo łączności Izraela zakończyło w czwartek przetarg na przyznanie częstotliwości do obsługi sieci 5G w kraju, na podstawie licencji przyznanych kilku krajowym operatorom telefonii komórkowej.

 

Waszyngton w sprawie sieci 5G naciskał na swoich sojuszników, aby wykluczyli Huawei Technologies z budowy swoich sieci. Odbywa się to częściowo także poprzez inicjatywę Departamentu Stanu USA, „Clean Network”, która mówi, że ma na celu wyeliminowanie „długoterminowego zagrożenia prywatności danych, bezpieczeństwa i praw człowieka dla wolnego świata ze strony autorytarnych, złośliwych aktorów, takich jak chińska komunistyczna strona (CCP).”

 

Według strony internetowej Departamentu Stanu USA, takie państwa jak Izrael, Australia, Kanada, Japonia, Tajwan i kraje europejskie należą do partnerów Waszyngtonu w inicjatywie The Clean Network.

 

Tymczasem Niemieccy regulatorzy opublikowali katalog wymagań bezpieczeństwa wobec operatorów sieci z którego jasno wynika że, „wykluczenie Huawei z niemieckiego rynku praktycznie nie wchodzi w grę.” Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci w porozumieniu z Federalnym Urzędem ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI) i Federalnym Rzecznikiem Ochrony Danych i Wolności Informacji publikowała aktualny projekt katalogu wymagań bezpieczeństwa funkcjonowania sieci telekomunikacyjnych i przetwarzania danych oraz przetwarzania danych osobowych. Rozpoczęto także konsultacje w celu sporządzenia listy funkcji krytycznych. W katalogu kluczowe są kryteria techniczne, całkowicie pominięto natomiast zagadnienia związane z polityką międzynarodową.

 

https://itreseller.pl/itrnewniemieccy-regulatorzy-opublikowali-katalog-wymagan-bezpieczenstwa-wobec-operatorow-sieci-wykluczenie-huawei-z-niemieckiego-rynku-praktycznie-nie-wchodzi-w-gre/

 

Natomiast w zeszłym tygodniu w Pradze, nasi południowi sąsiedzi wykazali się, nie pierwszy raz zresztą, bardzo trzeźwą ocena sytuacji, nie dając się wciągnąć w konflikt między USA i Chinami. Czesi twierdzą, że podzielają wspólne stanowisko Unii Europejskiej i nie chcą podejmować osobnych działań. UE uzgodniła już procedurę i zasady, które obejmują tak zwany zestaw narzędzi UE. Zasady te nie wykluczają żadnej konkretnej firmy, ale nakładają na wszystkie te same wymogi bezpieczeństwa. Co ciekawe, w swoim niedawnym oświadczeniu Mike Pompeo wymienił Czechy jako jeden z krajów, które przyjęły amerykański nakaz.

 

https://itreseller.pl/itrnewczesi-odmowili-amerykanom-podczas-wizyty-u-naszych-poludniowych-sasiadow-sekretarz-stanu-usa-mike-pompeo-planowal-podpisanie-umowy-w-sprawie-bezpieczenstwa-5g-na-planach-sie-skonczylo/