Kanada odmawia publikacji e-maili wymienianych z władzami USA w sprawie aresztowania dyrektor finansowej Huawei, Meng Wanzhou.
W grudniu 2018 roku w Kanadzie zatrzymano CFO Huawei, Meng Wanzhou, prywatnie córkę założyciela firmy, Rena Zhengfei. Już wtedy wydawało się, że sprawa jest podszyta amerykańskimi dążeniami do wykluczenia Huawei ze światowych rynków. Fakt, że teraz, w toku toczącego się postępowania, Kanada nie chce ujawnić e-maili wymienianych z amerykańskimi prokuratorami i (prawdopodobnie) politykami, każe postawić pytanie – co może znajdować się w tych wiadomościach?
W pierwszym dniu przesłuchań, które mają potrwać do trzech dni, prawnik Meng powiedział, że „lawina e-maili” między kanadyjskimi i amerykańskimi urzędnikami w czasie aresztowania nie powinna być objęta klauzulą tajności, jak argumentowali kanadyjscy prokuratorzy. Prawnicy Meng nalegali na ujawnienie większej liczby dokumentów potwierdzających ich twierdzenie, że kanadyjskie i amerykańskie władze dopuściły się nadużycia procesowego podczas przesłuchiwania Meng przed jej aresztowaniem, w tym niewłaściwego udostępniania szczegółowych danych dotyczących jej urządzeń elektronicznych.
Prawnik prowadzący sprawę w imieniu Kanady, John Gibb-Carsley, powiedział, że jego zespół jest zaangażowany w uczynienie procesu „tak otwartym, jak to tylko możliwe, bez ujawniania przywilejów, które wymagają ochrony”. Jednak prawnicy Meng argumentowali, że użycie tajności korespondencji dotyczącej procesu jest wyjątkiem od zwyczajowego poszanowania dla tajności informacji.
„Widzimy lawinę e-maili na ten temat” – powiedział Scott Fenton, prawnik Meng. „Możliwe, że się mylimy, że wszystkie te e-maile dotyczą tego tematu, ale ponieważ ich nie widzimy, więc do zamknięcia przesłuchania musimy ustalić, o co chodzi”.
Królewska kanadyjska policja konna zaprzeczyła jakimkolwiek nadużyciom związanym z ich zachowaniem podczas aresztowania Meng. Przesłuchania będą kontynuowane we wtorek, potencjalnie rozciągając się na środę. Meng nie będzie obecna, a całość odbędzie się za zamkniętymi drzwiami. Harmonogram zaproponowany wspólnie przez prawników dla prokuratury i obrony przewidywał, że decyzja w tej sprawie do 2 października pozwoli na dalszy przebieg procesu zgodnie z planem, z zakończeniem rozpraw w kwietniu 2021 r. Wówczas rozstrzygnie się, czy Meng będzie podlegać ekstradycji do USA, gdzie miałby czekać ją „uczciwy proces”.
Trudno oderwać sprawę aresztowania Meng Wanzhou od napięć na linii Waszyngton-Pekin, których główną ofiarą jest Huawei. Czy fakt, że aresztowania dokonano w czasie gdy Trump rozpoczynał swoją kampanię przeciwko Huawei jest przypadkowy, a Kanadyjczycy podjęli decyzję o aresztowaniu samodzielnie? Ujawnienie korespondencji z tego czasu mogłoby rzucić nieco więcej światła na tę sytuację, póki co dość niejasną.
https://itreseller.pl/itrnewstany-zjednoczone-jeszcze-bardziej-zaostrza-kurs-wobec-huawei-celem-maja-byc-przede-wszystkim-mozliwosci-chinskiej-firmy-do-pozyskania-soc-innych-producentow/