AMD zapowiada nowy procesor graficzny do zaawansowanych obliczeń. AMD Instinct MI100 ma mieć 2,1 razy wyższą wydajność w przeliczeniu na 1$ niż A100 NVIDII.

AMD ogłosiło GPU Instinct MI100 oparty na nowej architekturze CDNA przeznaczonej do uczenia maszynowego (ML) i obliczeń o wysokiej wydajności (HPC). MI100 ma oferować 10 teraflopów wydajności FP64, która wzrasta do 11,5 TFLOPS w połączeniu z procesorami AMD EPYC drugiej generacji.

 

Podczas prezentacji AMD potwierdziło również, że procesory EPYC trzeciej generacji oparte na Zen 3 o nazwie kodowej Milan są obecnie próbkowane i będą trafiały do producentów OEM. Na rynek trafią w pierwszym kwartale 2021 roku. AMD twierdzi, że opracowuje różne architektury dostosowane do konkretnych aplikacji, które w pewnym stopniu się pokrywają. To właściwie specjalizacja w określonych zadaniach. Podczas gdy RDNA jest stworzone do gier i rywalizacji z układami GeForce, tak CDNA jest bardziej skoncentrowane na aplikacjach obliczeniowych i HPC. Instinct MI100 oferuje technologię Matrix Core, która umożliwia pojedyncze i mieszane precyzyjne operacje na macierzach, takie jak FP32, FP16, bFloat16, Int8 i Int4.

Druga generacja Infinity Fabric w MI100 zawiera 32 GB pamięci HBM2 o częstotliwości 1,2 GHz. Chociaż MI100 jest zaprojektowany tak, aby dobrze współpracować z procesorami EPYC, AMD potwierdziło, że nowy GPU może pracować też z procesorami Intel. Instinct MI100 zapewnia do 64 GB/s przepustowości Infinity Fabric między CPU i GPU. Łącznie dostępne są trzy łącza Infinity Fabric o przepustowości do 276 GB/s.

 

Instinct MI100 obsługuje nowy ekosystem ROCm 4.0, który AMD określa jako kompletne rozwiązanie eksaskalowe dla obciążeń ML i HPC. ROCm 4.0 korzysta teraz z kompilatora open source i obsługuje OpenMP 5.0 i HIP. Ponadto PyTorch i TensorFlow są teraz zoptymalizowane pod kątem ROCm 4.0. AMD Instinct MI100 można spodziewać się pod koniec tego roku w głównych systemach OEM i ODM, takich jak Dell, Gigabyte, HP i SuperMicro.

 

https://itreseller.pl/itrnewibm-i-amd-oglosily-wspolne-prace-nad-poufnym-przetwarzaniem-na-bazie-otwartego-oprogramowania-otwartych-standardow-i-otwartych-architektur-systemowych-dla-chmury-i-sztucznej-inteligencji/