Warta 12 miliardów dolarów fabryka półprzewodników stanie w amerykańskim Phoenix. Stolica stanu Arizona wydała odpowiednią zgodę.
Miasto Phoenix zatwierdziło umowę z TSMC dotyczącą budowy fabryki chipów o wartości 12 miliardów dolarów. Tajwański producent będzie w stanie wspomóc amerykańską gospodarkę w rywalizacji o palmę pierwszeństwa w świecie nowoczesnych technologii.
Urzędnicy miejscy w Phoenix w Arizonie jednogłośnie głosowali za zatwierdzeniem umowy z tajwańskim producentem chipów TSMC, która zapewni 205 milionów dolarów z funduszy miejskich na infrastrukturę, taką jak drogi i infrastruktura sanitarna dla planowanej fabryki półprzewodników. TSMC jest największym na świecie producentem kontraktowym chipów. Firma w maju ujawniła swoje zamiary budowy fabryki chipów 5-nanometrowych w Arizonie, która byłaby jej pierwszym zaawansowanym zakładem produkcyjnym w Stanach Zjednoczonych. Na początku tego miesiąca zatwierdziła inwestycję polegającą na utworzeniu spółki zależnej, będącej w całości zarejestrowaną w Stanach Zjednoczonych z wpłaconym kapitałem w wysokości 3,5 miliarda dolarów.
Rada miasta Phoenix głosowała za zezwoleniem na zawarcie porozumienia z tajwańskim producentem stosunkiem głosów 9-0. Przed głosowaniem burmistrz Phoenix Kate Gallego nazwała porozumienie „wielkim sukcesem na tak wielu szczeblach rządowych, pomagającym Arizonie stać się liderem w zaawansowanej produkcji”.
Zgodnie z umową TSMC zbuduje nową fabrykę i stworzy 1900 nowych pełnoetatowych miejsc pracy, które będą stopniowo wprowadzane w ciągu pięciu lat. Budowa miała się rozpocząć na początku 2021 r., a produkcja fabryczna ma się rozpocząć w 2024 r. Amerykańscy prawodawcy w czerwcu zaproponowali miliardy dolarów subwencji, aby wzmocnić produkcję zaawansowanych półprzewodników w Stanach Zjednoczonych. Fundusze te mogą przynieść korzyści zarówno TSMC, jak i firmom amerykańskim, takim jak Intel Corp i Micron Technology Inc.
https://itreseller.pl/itrnewericsson-nie-zgadza-sie-ze-szwedzkim-zakazem-dla-huawei-ft/