Olbrzymie koszty politycznej walki z chińskimi firmami poniesie amerykański podatnik. Prawie 2 miliardy dolarów tylko na program wymiany sprzętu sieciowego.

Zwykle kwestia USA vs Chiny rozpatrywana jest przez pryzmat Huawei, ostatnio, w znacznie mniejszym stopniu także SMIC oraz DJI. Strona amerykańska dość niechętnie mówi o kosztach swojej antychińskiej kampanii. A te, są ogromne.

Amerykańskie władze wydadzą aż 1,9 miliarda dolarów na sfinansowanie programu usuwania sprzętu sieciowego, który według rządu USA stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Zdaniem źródeł, na które powołuje się Reuters, środki te będą częścią z 900 miliardów dolarów uruchomionych na mocy ustawy o pomocy związanej z COVID-19. To oznacza, że walka przeciwko Huawei czy ZTE została uznana za część wychodzenia z pandemicznego kryzysu. Wśród zwrotów przyznawanych przez państwo będzie też 3,2 miliarda dolarów na  świadczenia szerokopasmowe dla Amerykanów o niskich dochodach. Ustawa o pomocy związanej z COVID-19 wesprze także kwotą 7 miliardów dolarów zwiększenie dostępu do Internetu szerokopasmowego, chociaż jeszcze nie jest w pełni jasne jaki będzie tu zastosowany mechanizm.

Federalna Komisja Łączności (FCC), której władze zmienią się w styczniu, wraz z odejściem ze stanowiska prezydenta Donalda Trumpa, przyspieszyła liczne działania o długofalowych skutkach. Nowa ustawa ma wspomóc projekt wymiany sprzętu przez operatorów, aby wykluczyć obecność chińskich urządzeń w infrastrukturze sieciowej. Ustawa, jak podają źródła, „ustanawia tymczasowy, awaryjny program świadczeń szerokopasmowych w FCC, aby pomóc Amerykanom o niskich dochodach, w tym osobom dotkniętym ekonomicznie pandemią COVID-19, uzyskać dostęp lub pozostać podłączonym do Internetu szerokopasmowego”. Program zapewni też miesięczną dotację w wysokości 50 USD kwalifikującym się gospodarstwom domowym, „aby pomóc im pozwolić sobie na usługi szerokopasmowe i urządzenie podłączone do Internetu”. Ustawa rozszerza również uprawnienia do programu zwrotu kosztów typu „rip-and-replace” na dostawców usług komunikacyjnych z 10 milionami abonentów lub mniej, ale priorytetowo traktuje zwrot kosztów dla dostawców z 2 milionami abonentów lub mniej.

W ramach nowej ustawy wprowadzono także specjalne przepisy na rzecz mniejszości. Jest to 285 milionów dolarów na podłączenie sieci szerokopasmowych dla społeczności mniejszościowych i ustanowi Office of Minority Broadband Initiatives przy Narodowej Administracji Telekomunikacji i Informacji (NTIA).

Oczywiście, ponoszenie dodatkowych kosztów na wymianę sprzętu telekomunikacyjnego i sieciowego, byłoby zbędne gdyby nie przepisy wykluczające sprzęt największego producenta, którego w istniejącej infrastrukturze jest po prostu dużo. Alternatywą byłoby też stworzenie zestawu wymagań dotyczących bezpieczeństwa, które musiałby spełnić każdy producent. Wówczas koszt byłby z całą pewnością mniejszy.

 

https://itreseller.pl/itrnewtesla-na-szczycie-firma-elona-muska-na-fali-wzrostow-cen-akcji-trafia-na-indeks-sp-500-oraz-na-szczyt-producentow-samochodow/