Mercury Research zbadało rynek procesorów w Q4 2020. Intel odzyskuje rynek komputerów stacjonarnych.
Mercury Research zbadało rynek CPU w czwartym kwartale 2020 r. Z badania płyną interesujące wnioski. Intel, po raz pierwszy od trzech lat, odzyskał udziały w rynku komputerów stacjonarnych. AMD miało nieco słabszy kwartał, ale znakomity cały rok 2020.
Warto zauważyć, że czwarty kwartał 2020 roku nie był typowy: rynek komputerów osobistych kontynuował wzrost napędzany pandemią, odnotowując najszybszy wzrost od dekady. Mercury Research określiło ogólne tempo wzrostu rynku x86 na 20,1%. Udział AMD jednak spadł do 19,3% w rynku komputerów stacjonarnych, w porównaniu z poprzednim kwartałem (gdzie wyniósł 20,1%). Mimo to AMD nadal rosło rok do roku, w porównaniu do 18,3% w ostatnim kwartale 2019 roku.
Intel najwyraźniej zdołał uzyskać w ostatniej części roku więcej z tego wzrostu niż AMD ale „czerwoni” zanotowali generalnie lepszy rok, ze wzrostem przychodów z procesorów o 50% i odnotował rekordowe wyniki finansowe. Według badań Mercury Research, AMD dostarczyło ponad milion procesorów Ryzen 5000 w ostatnim kwartale 2020 roku. Firma boryka się jednak z niedoborami produkcyjnymi. Popyt na te jednostki wyraźnie dominuje nad podażą, a to oznacza wzrost cen.
Tymczasem chipy Intela były szeroko dostępne i często sprzedawane po obniżonej cenie. To oczywiście pomogło „niebieskim” odzyskać część udziałów w rynku. Jest oczywiście w tym małe „ale”. Jest nim mniejsza niż dotąd marża, bowiem Intel sprzedawał wiele tańszych CPU, co można wyjaśnić realiami pandemii. Pewną „odpowiedzialność” za to ponoszą także zyskujące na popularności Chromebooki.
Jak wspomniano na początku, Intel zyskał również udział w rynku laptopów, chociaż jest to mniej zaskakujące osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że jest to arena, na której Intel tradycyjnie dominuje. Mimo to AMD w ostatnim czasie zyskuje udziały w tym segmencie – jednak nie w czwartym kwartale 2020 roku. Według Mercury Research udział mobilnych układów AMD w ostatniej części feralnego roku wyniósł 19%, w porównaniu do 20,2% w poprzednim kwartale. Jednak AMD może w segmencie mobilnym także odnotować sukces – wzrost rok do roku w wysokości 16,2% względem czwartego kwartału 2019 roku.
https://itreseller.pl/itrnewnowe-badania-counterpoints-research/