Capgemini zatrudni 200 nowych pracowników w Krakowie. Kto znajdzie pracę w centrach usług biznesowych w Krakowie?

Prognozy wskazują, że pomimo kryzysu związanego z pandemią liczba pracowników w centrach nowoczesnych usług biznesowych w Krakowie może zwiększyć się w 2021 r. Model pracy zdalnej nadal zyskuje na popularności, a branżę czeka dalszy rozwój.

 

Kraków jest niekwestionowanym liderem pod kątem zatrudnienia w centrach usług biznesowych w Polsce. W 2010 roku w krakowskich centrach pracowało 12 300 osób, co stanowiło 30 proc. wszystkich zatrudnionych w takich centrach w kraju. Według raportu ABSL w 2020 r. funkcjonowały już 234 takie organizacje, zatrudniające ponad 77 700 osób, co obecnie stanowi 23 proc. zatrudnienia w tym sektorze ogółem.
Prognozy wskazują, że w 2021 r. liczba stanowisk pracy w poszczególnych centrach usług biznesowych na terenie Krakowa może zwiększyć się średnio nawet o 300. Warto zatem wiedzieć, jakie umiejętności i kompetencje będą szczególnie cenione.

 

Capgemini zwiększy zatrudnienie w centrach biznesowych w Krakowie

W 2021 r. firma Capgemini, funkcjonująca na małopolskim rynku od 25 lat, zatrudnia blisko 4,3 tys. pracowników w Krakowie i planuje w swoim krakowskim oddziale zwiększyć zatrudnienie o kolejne 200 osób. Wśród najbardziej poszukiwanych kompetencji plasują się m.in. znajomość języków obcych, nowych technologii, kompetencje cyfrowe, a także doświadczenie w konsultingu biznesowym.

 

Capgemini Polska specjalizuje się w transformacji procesów biznesowych (F&A, procurement, HR, supply chain, banking & financial services), IT (sztuczna inteligencja, machine learning, deep learning), aplikacji i systemów oraz w projektowaniu i wdrażaniu nowoczesnych narzędzi i technologii. Doradzamy też klientom w zakresie prowadzenia oraz transformacji ich własnych GBS i SSC na terenie Polski i Europy. W Krakowie nasi pracownicy to głównie specjaliści z obszaru Business Services oraz IT – a więc konsultanci i analitycy biznesowi, specjaliści ds. zakupów, księgowi, logistycy, HR-owcy, ale też informatycy, programiści, testerzy, deweloperzy oraz eksperci od sztucznej inteligencji (AI). Ekspertyza biznesowa i IT jest wspierana przez zespoły prowadzące wdrożenia IA oraz RPA zarówno u naszych klientów, jak i wewnątrz naszej organizacji. Nasza wartość eksportowa jest więc związana z jednej strony z dobrą znajomością nowych technologii i procesów, ale też języków obcych. W sumie obsługujemy klientów w Europie i na całym świecie w ponad 30 językach dla tych lokalizacji, gdzie nasi  klienci mają swoje siedziby i oddziały – mówi Wojciech Cichoń, członek zarządu Capgemini Polska oraz dyrektor Business Services Eastern Europe w Capgemini.

 

Co warto podkreślić, raport ABSL wskazuje, że Kraków jest miastem, gdzie prognozowane są podwyżki płac w sektorze usług biznesowych na najwyższym w Polsce poziomie, wynoszącym ok. 5 proc. Oznacza to, że jest to region szczególnie korzystny, nie tylko pod kątem miejsc pracy, ale także pod kątem płac – dla pracowników.

 

Branża IT na wygranej pozycji

Według danych Pracuj.pl w 2020 r. aktywność pracodawców była mniejsza niż przed rokiem, czy też w 2018 r. Niemniej jednak 14 proc. ze wszystkich 542 593 ogłoszeń zamieszczonych w portalu, była skierowana do specjalistów IT. Raport ABSL wskazuje, że na krakowskim rynku centrów usług biznesowych 21 proc. stanowią miejsca pracy w obszarze IT, co daje ponad 16 tys. stanowisk. Dodatkowo pandemia stała się potężnym akceleratorem przemian cyfrowych na świecie i zintensyfikowała cyfrową transformację w wielu przedsiębiorstwach na świecie, stąd też duże zapotrzebowanie na nowe rozwiązania technologiczne i ręce do pracy w obszarze IT. Rynek pracy nie pozostawia złudzeń – specjaliści branży informatycznej mogą być spokojni o miejsca pracy. Oprócz wakatów na dobrze już wszystkim znane stanowiska – programistów, architektów, deweloperów IT, potrzebni będą specjaliści od nowych technologii. Architekt sztucznej inteligencji, inżynier oprogramowania AI, data scientist, inżynier uczenia maszynowego – to stanowiska przyszłości, które powstają coraz liczniej i z pewnością w 2021 r. będą poszukiwani pracownicy w tych zakresach kompetencyjnych.

 

W krakowskim Capgemini eksperci IT pracują w międzynarodowych i interdyscyplinarnych zespołach, które koncentrują się na unowocześnianiu przedsiębiorstw, w tym na wdrażaniu rozwiązań globalnych partnerów na dużą skalę, takich jak SAP, Microsoft, AWS, ServiceNow, Oracle czy Vmware. Na uprzywilejowanej pozycji są więc eksperci z doświadczeniem, ale chłonność branży IT powoduje jednak, że zatrudnienie znajdą osoby o różnym stopniu doświadczenia zawodowego, szczególnie te z dobrą znajomością języków obcych.

 

Specjalista pracujący w centrach biznesowych Capgemini to statystycznie osoba z wykształceniem wyższym, znająca dwa języki obce, w wieku 32 lat. Najczęściej to właśnie u nas pracownicy zdobywają wiedzę i umiejętności z obszaru IT od podstaw. Są wśród nas przedstawiciele trzech pokoleń, z których większość stanowi pokolenie Y, bo jest to ponad 70 proc. zatrudnionych. Pozostałe 16 proc. to pracownicy należący do pokolenia Z oraz ponad 13 proc. stanowią osoby z generacji X. Jesteśmy też bardzo dumni z faktu, że ponad połowa naszych pracowników to kobiety – mówi Monika Chajdacka, dyrektor HR w Cloud Infrastructure Services w Capgemini Polska.

 

Warto podkreślić, że wraz z rozwojem branży IT na świecie w Polsce pojawiają się też coraz ciekawsze i innowacyjne projekty, które przyciągają pasjonatów nowych technologii. Dodatkowo, firmy dbają też o stały rozwój kompetencji miękkich wśród pracowników.

 

Aktualnie zajmujemy się badaniami nad autonomicznymi pojazdami, projektujemy boty, pracujemy nad inteligentną automatyzacją procesów. Portfolio projektów z roku na rok staje się coraz bardziej zróżnicowane, co wymaga ekspertyzy na wysokim poziomie. Nie oznacza to jednak, że kompetencje miękkie przestają być ważne. W naszej organizacji dobra znajomość języków obcych, wysoko rozwinięte kompetencje w zakresie komunikacji, inteligencja emocjonalna także są wysoko cenione. Pracownicy mogą szlifować swoje umiejętności korzystając z renomowanych platform szkoleniowych, takich jak Pluralshight czy Coursera – tłumaczy Monika Chajdacka.

https://itreseller.pl/itrnewit-reseller-tv-6/