Beyond.pl uruchamia korytarz telekomunikacyjny o wysokiej przepustowości Beyond East-West Corridor dla przedsiębiorstw z Zachodniej i Centralnej Europy.
Spółka Beyond.pl, europejski dostawca usług data center i cloud computing, poinformowała o finalizacji kolejnej inwestycji. Firma uruchomiła bezpośrednie połączenie telekomunikacyjne o wysokiej przepustowości pomiędzy Frankfurtem, Poznaniem i Warszawą. Korytarz telekomunikacyjny Beyond East-West Corridor otwiera polskim i niemieckim firmom dostęp do nowych rynków i najlepszych ofert w zakresie kolokacji w Europie Centralnej. Europejskie firmy uzyskują dostęp do najwyższego poziomu bezpieczeństwa w ramach usług kolokacji, najwyższej jakości usług telekomunikacyjnych oraz najniższych możliwych opóźnień w transferze danych.
Beyond East-West Corridor to połączenie internetowe o wysokiej przepustowości z opóźnieniem poniżej 10 milisekund w obie strony pomiędzy Frankfurtem i Poznaniem oraz dodatkowymi 4 milisekundami do Warszawy lub Berlina. Korytarz opiera się między innymi
o sieć szkieletową Beyond.pl, której fundamentem są prywatne ringi światłowodowe znajdującą się na terenie Poznania oraz stolicy Polski.
Infrastruktura Beyond.pl we Frankfurcie zlokalizowana jest w centrum danych, które zapewnia doskonały dostęp do operatorów telekomunikacyjnych i europejskich punktów wymiany ruchu, w tym jednego z największych na świecie – DE-CIX. Korytarz uruchomiony przez Beyond.pl tworzy na mapie Europy najbardziej optymalne połączenie Wschód-Zachód i jest otwarte na uruchomienie nowych połączeń w Europie Centralnej i Zachodniej.
Historia dwóch miast i krajów
Frankfurt jest potęgą usług finansowych i przemysłu w Niemczech, jednak dostęp do energii oraz jej koszt u zachodnich sąsiadów staje się zbyt wysoki dla rosnących wymagań branży big data i związanego z nią utrzymania infrastruktury. Niemieckie przedsiębiorstwa już rozważają wydzielenie części swoich zasobów IT i przeniesienie ich do miast północnej Europy.
Poznań w centrum Polski znajduje się w równej odległości pomiędzy Berlinem i Warszawą. To również siedziba Beyond.pl, operatora pierwszego centrum danych ANSI/TIA-942 Rated 4 w Unii Europejskiej. W kontekście utrzymania infrastruktury IT Polskę wyróżnia koszt energii elektrycznej, który jest o około 45% niższy niż w Niemczech, co oznacza znaczące obniżenie całkowitego kosztu posiadania (Total Cost of Ownership) w projektach hostingowych. Dodatkowo Data Center Beyond.pl, zapewniające najwyższy poziom dostępności usług w oparciu o infrastrukturę klasy Rated 4, jest zasilany w 100% zieloną energią, a jego współczynnik PUE wynosi 1,2. To czyni go bardzo atrakcyjną lokalizacją dla każdej korporacji, która chce zminimalizować swój ślad węglowy związany ze zużyciem energii przez infrastrukturę IT przy jednoczesnym zachowaniu światowej klasy bezpieczeństwa.
Rozbudowa oferty łączności przez Beyond.pl niesie wiele korzyści dla polskich firm poszukujących najszybszego transferu danych do Europy Zachodniej, firm zachodnich chcących wejść na rynek środkowoeuropejski oraz przede wszystkim dla przedsiębiorstw, które chcą zdywersyfikować politykę wsparcia IT i zoptymalizować koszty przetwarzania danych. Klienci korporacyjni mogą teraz rozdzielić swoją nieaktywną/aktywną infrastrukturę IT, przenieść ją do Poznania i jednocześnie podnieść standard bezpieczeństwa do poziomu Rated 4 oraz wygenerować duże oszczędności w porównaniu do kosztów hostingu w Niemczech. Polskie przedsiębiorstwa kolokowane w centrach danych Beyond.pl mogą z kolei połączyć się bezpośrednio z całym rynkiem w Niemczech poprzez sieć DE-CIX.
Beyond East-West Corridor jest obecnie jedną z najszybszych tras wymiany danych pomiędzy Polską a Niemcami. Czas przesyłu danych w dwie strony z Poznania do Frankfurtu wynosi zaledwie 10 milisekund. Dzięki uruchomieniu korytarza telekomunikacyjnego klienci międzynarodowi mogą dywersyfikować lokalizacje pod usługi kolokacyjne. Kluczowe zasoby wymagające jak najniższych opóźnień mogą utrzymywać w Europie Zachodniej, a pozostałą część przenieść do kampusu Beyond.pl w Poznaniu. W ten sposób można znacząco obniżyć koszty usług kolokacji, a jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo i dostępność do usług. Data Center 2 firmy Beyond.pl w Poznaniu jest jednym z zaledwie 3 obiektów data center w Unii Europejskiej z niezależną certyfikacją Rated 4 według międzynarodowych standardów ANSI/TIA i jedynym w regionie. Potwierdza to spełnienie przez nas najwyższych standardów bezpieczeństwa w zakresie architektury, mechaniki, zasilania i telekomunikacji” – przekonuje Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl.
Znaczenie Polski na globalnej mapie centrów danych systematycznie rośnie. Z raportu firmy Cushman & Wakefield wynika, że rosnące ceny gruntów, ograniczona dostępność energii, tymczasowe wstrzymanie budowy centrów na niektórych rynkach FLAP-D (Frankfurt, Londyn Amsterdam, Paryż, Dublin) oraz popyt na szybką łączność sprawiają, że usługi na tych rynkach drożeją. To sprawia, że klienci szukają możliwości optymalizacji kosztów. Przykładem może być m.in. jedna z największych korporacji z sektora finansowego, która zdecydowała się na przeniesienie infrastruktury z Europy Zachodniej do Data Center 2 Beyond.pl.
Dzięki uruchomieniu punktu obecności we Frankfurcie, Beyond.pl rozszerza również portfolio usług dostępu do chmur globalnych. Polski operator uruchomił usługę Cloud Connect, czyli bezpieczne połączenie infrastruktury firmowej z zasobami globalnych chmur publicznych wraz z panelami do zarządzania platformami. Oferowane rozwiązanie wyróżnia bezpośredni i prywatny dostęp do wielu globalnych chmur jednocześnie: Microsoft Azure, AWS, Google Platform, Alibaba Cloud, Oracle Cloud, IBM CloudCity Cloud i wkrótce Salesforce.
Nowe punkty wymiany ruchu
Korytarz telekomunikacyjny Wschód-Zachód nie jest pierwszą inicjatywą Beyond.pl rozbudowującą ofertę łączności. W ostatnich miesiącach, aby wzmocnić połączenia swoich obiektów z kluczowymi regionami w Europie spółka podpisała umowy o współpracy
z berlińskim punktem wymiany ruchu sieciowego BCIX, BIX z Budapesztu oraz finalizuje połączenie z praskim NIX.CZ i wiedeńskim VIX. Zapewnia to klientom nie tylko ruch wymiany na płaszczyźnie Wschód-Zachód, ale także Północ-Południe.
Równolegle z międzynarodowymi inwestycjami w zakresie łączności spółka kontynuuje aktywność na polskim rynku telekomunikacyjnym. W październiku 2020 r. na terenie Data Center 2 w Poznaniu uruchomiono trzecią lokalizację neutralnego komunikacyjnie węzła wymiany ruchu internetowego EPIX. To pierwszy węzeł EPIX w zachodniej części Polski, który przejął w dużej części obsługę ruchu internetowego na tym obszarze.
Centra danych Beyond.pl są miejscem, w którym spotykają się światowi operatorzy telekomunikacyjni klasy Tier-1 z regionalnymi i lokalnymi dostawcami Internetu. Od początku działalności firmy neutralność telekomunikacyjna jest elementem naszego DNA i będziemy tę strategię kontynuować. Z drugiej strony rozwój kompetencji connectivity bezpośrednio wpływa na wzmocnienie oferty kolokacyjnej i chmurowej, które są podstawą naszego portfolio usług – zwraca uwagę Michał Grzybkowski, Founder i Executive VP Technology w Beyond.pl.
Obok inwestycji w obszarze łączności, Beyond.pl realizuje znaczące inwestycje infrastrukturalne. We wrześniu 2020 r. spółka ogłosiła ekspansję poznańskiego kampusu data center, który po rozbudowie ma osiągnąć łączną moc 42MW (megawat). Będzie jednym z największych obiektów tego typu w Europie Centralnej zajmując 45 tys. m2 powierzchni. To największa inwestycja ogłoszona na polskim rynku data center po projektach zapowiedzianych przez Google i Microsoft.
https://itreseller.pl/itrnewwejscie-5g-mozemy-porownac-do-zmiany-jaka-zaszla-wraz-ze-startem-pierwszych-sieci-komorkowych-mowi-piotr-kuriata-dyrektor-ds-rozwoju-biznesu-i-regulacji-sieci-play-w-programie-liderzy-bran/