Niedobory chipów dotykające produktów konsumenckich będą słabnąć – twierdzi jeden z dyrektorów firmy Acer.
Tajwańska firma zauważa, że globalny niedobór chipów stopniowo się zmniejsza i będzie się zmniejszać. To ma przynieść ożywienie na rynku urządzeń konsumenckich.
Globalny niedobór chipów niezbędnych do produkcji komputerów, laptopów, tabletów czy smartfonów zaczyna się zmniejszać i będzie znacznie mniejszy w drugiej połowie roku – tak przynajmniej twierdzi starszy dyrektor firmy Acer, Andrew Hou. Firma jest piątym największym dostawcą komputerów osobistych na świecie, więc można założyć, że ma dobry wgląd w sytuację produkcyjną.
Andrew Hou, prezes firmy Acer ds. Operacji w regionie Azji i Pacyfiku, powiedział dziennikarzom w Tajpej, że odkąd problem pojawił się po raz pierwszy w czwartym kwartale ubiegłego roku, łańcuch dostaw „ruszył do akcji”, a dostawcy pracowali nad rozwiązaniem tej sytuacji. Póki co, dotyka ona wiele różnych branż – wszędzie gdzie niezbędne są chipy – od smartwatchy, po samochody. Hou powiedział, że spodziewa się znacznie bardziej bogatych dostaw w drugim kwartale w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku, a sytuacja w drugiej połowie będzie lepsza.
„Właśnie to widzimy w tej chwili” – dodał – „To, czego brakuje, to nie wysokiej klasy chipy – to te, o które ludzie przez długi czas nie dbali”.
Niedobór wynika ze zbiegu kilku czynników, ponieważ producenci samochodów, którzy zamknęli zakłady podczas pandemii COVID-19 w zeszłym roku, konkurują z rozrastającym się przemysłem elektroniki użytkowej o dostawy chipów. Inne były też zachowania konsumentów niż przewidziały firmy. Zamiast wstrzymać zakupy, ruszyliśmy do sklepów (częściej jednak online) – komputery kupujemy m.in. ze względy na pracę i naukę zdalną, ale i gry. Konsole znikają błyskawicznie z półek sklepowych. A samochody? Okazuje się, że w dobie pandemii ich sprzedaż ma sens, bowiem własne auto jest bezpieczniejsze niż komunikacja zbiorowa.
https://itreseller.pl/itrnewhuawei-publikuje-swoje-wyniki-za-rok-2020-pomimo-ograniczen-i-restrykcji-na-wielu-rynkach-firma-zdolala-uzyskac-wzrost-zyskow/