Chiny chcą przetestować swoją cyfrową walutę podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.
Li Bo, wiceprezes Ludowego Banku Chin, podał, że Chiny chcą umożliwić korzystanie z cyfrowej waluty zagranicznym sportowcom i gościom podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 r.
Cyfrowe waluty to przyszłość i trudno mieć pod tym względem wątpliwości. I nie chodzi wyłącznie o kryptowaluty pozbawione jakiegokolwiek nadzoru, czy te wypuszczane przez prywatne firmy (Facebook Libra). Mam na myśli także te, nad którymi kontrolę ma państwo. A kiedy w jednym zdaniu dotyczącym, jakby nie było, technologii, pojawiają się słowa „państwo” i „kontrola”, to można spodziewać się, że chodzi o Chiny. To właśnie najludniejszy kraj świata chce, jako pierwszy, przeprowadzić masowe testy własnej waluty cyfrowej. Cyfrowy juan (lub e-CNY) ma być uruchomiony dla odwiedzających Chiny gości podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 r.
Chiny prowadzą prace nad cyfrową walutą od lat – rozpoczęły je jeszcze w 2014 roku, a ostatnio podjęły testy w kilku miastach (Pekinie i Shenzhen). Wprowadzenie e-juana ma na celu zastąpienie gotówki w obiegu oraz zwiększenie udziału bezgotówkowych płatności w Chinach.
„W związku z nadchodzącymi Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie staraliśmy się udostępnić e-CNY nie tylko użytkownikom krajowym, ale także międzynarodowym sportowcom i odwiedzającym” – powiedział Li Bo, dodając, że chiński bank centralny uwzględni „więcej scenariuszy i więcej miast”, aby przetestować cyfrową walutę. Wiceprezes starał się też rozwiać wątpliwości dotyczące rywalizacji z dolarem – „Jeśli chodzi o umiędzynarodowienie renminbi, wielokrotnie powtarzaliśmy, że jest to naturalny proces, a naszym celem nie jest zastąpienie (…) dolara amerykańskiego ani żadnej innej waluty międzynarodowej (…) Myślę, że naszym celem jest umożliwienie rynkowi wyboru i ułatwienie międzynarodowego handlu i inwestycji”.
Nie da się też wykluczyć tego, że parcie do cyfryzacji płatności ma też wymiar znacznie mniej przyjemny – kontrolny. Łatwiej jest kontrolować obywateli, kiedy władza ma dostęp do każdej realizowanej transakcji.
https://itreseller.pl/itrnewtargi-channel-trendsvisions-2021/