Mimo wielu trudności, jakie w czasie pandemii nie ominęły branży IT, zarobki programistów pozostają jednymi z najatrakcyjniejszych na rynku pracy, dlatego rośnie liczba osób zainteresowanych przebranżowieniem się.
Mimo wielu trudności, jakie w czasie pandemii nie ominęły także branży IT, zarobki oferowane programistom pozostają jednymi z najbardziej atrakcyjnych na rynku pracy. Na stanowiskach, gdzie odczuwalne są największe braki kadrowe, w ostatnim roku specjaliści IT zarabiali nawet 30 tys. zł miesięcznie. Wysokie wynagrodzenie jest jednym z powodów, dla których stale rośnie liczba osób zainteresowanych przebranżowieniem się.
Z oficjalnych danych przygotowanych dla Komisji Europejskiej, przez firmę Empirica wynika, że maleje deficyt programistów w krajach Unii Europejskiej. Pięć lat temu prognozowano, że w 2020 r. wyniesie on 1 mln wakatów. Według aktualnego szacunku KE liczba ta będzie niższa i sięgnie 600 tys. Wynika z tego, że kształcenie programistów i innych specjalistów IT przynosi efekty. Mimo tych pozytywnych informacji, w dalszym ciągu biznes zmaga się z brakami specjalistów IT. Szczególnie nasiliło się to w okresie pandemii. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez firmę EY. Wynika z nich, że 57% polskich firm przyspieszyło transformację cyfrową w czasie pandemii, a jeden na pięciu badanych uważa, że w ich firmach transformacja jest zaawansowana.
W 2020 roku zaobserwowaliśmy, że wielu pracodawców – nie tylko z branży IT – przełączyło się na zdalny tryb pracy. W związku z tym, pojawiła się na rynku potrzeba kompetencji wdrożeniowych, które miały między innymi skutecznie wprowadzić narzędzia i technologie do efektywnej oraz bezpiecznej komunikacji. – mówi Bartłomiej Kondratowicz, Head of Business Maintenance z firmy DCG. Bardzo wyraźnie widać te zmiany w stawkach ekspertów IT, które – mimo globalnego spowolnienia gospodarczego – nie zmniejszyły się, a wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach wzrosły.
IT Manager – najlepiej opłacane stanowisko IT w 2020
Z danych raportu DCG zebranych od ponad 3000 kandydatów IT z całej Polski wynika, że na najwyższą pensję w 2020 mógł liczyć IT Manager, czyli osoba odpowiedzialna za opracowywanie, wdrażanie i administrowanie strategii IT – włącznie z zarządzaniem zespołem i jego rozwojem. Mediana zarobków na tym stanowisku w oparciu o umowę o pracę wyniosła 26 250 PLN.
Senior Java Developer ze stawką 152,50 PLN na godzinę
Mimo, że w kwietniowym zestawieniu Java musiała ustąpić miejsca lidera w rankingu najpopularniejszych języków programowania TIOBE Index prowadzonego przez globalną społeczność programistów to zapotrzebowanie na specjalistów w tej technologii rośnie z roku na rok. Programiści Java nie narzekali w 2020 na brak propozycji zawodowych, a ich zarobki w oparciu o umowę o pracę wynosiły od 7000 do 20 000 zł brutto – w zależności od doświadczenia.
Business Intelligence oczkiem w głowie biznesu
Z raportu DCG wynika, że w porównaniu z zeszłym rokiem, zapotrzebowanie na Business Intelligence Developerów wzrosło w 2020 aż dwukrotnie. Firmy dostrzegły w ostatnich miesiącach, jak ważne są procesy związane ze zbieraniem, automatyzacją i standaryzacją danych z procesów biznesowych firmy. Senior Developer w obszarze BI mógł liczyć na wynagrodzenie w wysokości nawet 130 PLN netto za godzinę.
Doświadczenie i kompetencje – klucz do wysokich zarobków w IT
Wysokość pensji w IT uzależniona jest od wielu czynników. Głównym jest jednak doświadczenie pracowników. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby, które w branży pracują najdłużej. Innym istotnym czynnikiem są kompetencje i znajomość konkretnych technologii oraz narzędzi. Co ciekawe, posiadane certyfikaty nie mają większego wpływu na wysokość zarobków – z wyjątkiem ról administratorów systemów.
Raport został stworzony na podstawie danych o oczekiwaniach finansowych niemalże 3000 kandydatów z całej Polski. Dane były gromadzone w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku.
https://itreseller.pl/itrnewit-reseller-tv-lenovo-ep-11/