Philips Monitors podejmuje działania na rzecz redukcji odpadów, w ramach współpracy z z Closing the Loop dołączyła do Econ, programu zrównoważonej redukcji odpadów monitorowych.
Każdego roku powstaje około 50 milionów ton e-odpadów. MMD, producent monitorów marki Philips, robi kolejny krok w kierunku minimalizowania wpływu technologii elektronicznych na środowisko. Firma w ramach współpracy z z Closing the Loop dołączyła do Econ – programu zrównoważonej redukcji odpadów monitorowych. Celem inicjatywy jest minimalizowanie ilości elektrośmieci, eliminowanie zanieczyszczeń i maksymalne ponowne wykorzystywanie zasobów. Jest ona jednym z 8 projektów pilotażowych finansowanych przez PREVENT Waste Alliance, platformę wymiany i współpracy międzynarodowej.
Partnerem MMD zostało również TCO Development, zarządzające wiodącym światowym certyfikatem zrównoważonego rozwoju IT – TCO Certified. Ta kooperacja pozwala MMD wspierać rozwiązania, dzięki którym monitory jako odpady stają się neutralne dla środowiska.
Wyzwanie związane z e-odpadami
Według raportu Platformy na Rzecz Przyspieszenia Gospodarki Cyrkulacyjnej (PACE) i Koalicji ONZ na Rzecz Odpadów Elektronicznych (UN E-Waste Coalition), każdego roku powstaje około 50 milionów ton e-odpadów. Są one wysyłane głównie do Afryki lub innych rynków wschodzących, gdzie w większości nie są poddawane właściwemu recyklingowi, ze względu na brak odpowiednich urządzeń i zasobów. W monitorach znajdują się m.in. wbudowane płytki drukowane czy szkodliwe substancje chemiczne. Niewłaściwe obchodzenie się z nimi podczas utylizacji czy recyklingu może mieć negatywny wpływ na środowisko.
Toksyczne składniki mogą przedostawać się do wód gruntowych, zagrażać florze i faunie morskiej oraz zanieczyszczać okoliczne gleby. Długotrwałe wystawienie na działanie wysokich temperatur i słońca może dodatkowo powodować parowanie chemikaliów i zanieczyszczenie powietrza. Liczba kupowanych urządzeń elektronicznych stale rośnie, dlatego pilnie potrzebne są skuteczne rozwiązania dotyczące postępowania z e-odpadami.
Kompensacja odpadów elektronicznych
W ramach inicjatyw Closing the Loop (CTL) i TCO Development, firma Philips podejmuje działania w celu trwałego rozwiązania problemu zużytego sprzętu elektronicznego. MMD w tym przedsięwzięciu udziela wsparcia takim firmom jak CTL, instytut badawczy Öko-Institute e.V. oraz lokalnych partnerów nigeryjskich Verde Impacto, Hinckley Recycling i SRADev.
Odpowiednie zarządzanie odpadami zamyka cykl życia elektroniki. Do ceny zakupu nowych urządzeń doliczana jest opłata, z której finansowana jest współpraca CTL z lokalnymi partnerami. Zbierają oni złom i poddają go bezpiecznemu recyklingowi. Zgromadzone odpady są używane przy produkcji nowych urządzeń. Dzięki temu sprzęt staje się neutralny dla środowiska pod względem odpadów. Aby rozszerzyć program, CTL i Philips współpracują z niemieckim Öko-Institut. CTL identyfikuje zebrane odpady oraz dba o ich wysyłanie i bezpieczny recykling. Z kolei Öko-Institut koncentruje się na ryzyku środowiskowym i społecznym.
Świat zmienia się w szybkim tempie. Nie tylko w zakresie postępu technologicznego, ale także konieczności ochrony środowiska. Dzięki programowi ECoN chcemy stawić czoła jednemu z największych wyzwań przemysłu elektronicznego. Pomoże on w redukcji redukcji odpadów monitorowych, nie tylko poprzez zmniejszenie śladu odpadowego, ale także ustanowienie certyfikowanego procesu. Celem jest wyznaczenie nowych standardów zrównoważonego rozwoju dla branży monitorów – mówi Stefan van Sabben, Global CSR and Sustainability Senior Manager w MMD, Philips Monitors.
To wspaniałe, że możemy współpracować z partnerem, który podziela naszą motywację do zmiany planety na lepsze i jest gotowy przenieść „biznes dla dobra” na kolejny poziom. Z monitorami Philips u naszego boku, jesteśmy pewni, że rozszerzenie kompensacji odpadów na monitory będzie sukcesem – mówi Joost de Kluijver, założyciel i dyrektor generalny CTL.
Takie zarządzanie e-śmieciami jest już normą w zamówieniach publicznych i jest uznawane za ekologiczne – lub „neutralne pod względem odpadów” – rozwiązanie w zakresie zamówień na telefony, laptopy i tablety. Przez osiem ostatnich lat, dzięki bezpiecznej zbiórce i recyklingowi, firma CTL zapobiegła wyrzuceniu ponad trzech milionów telefonów komórkowych na wysypiska śmieci.