Była managerka Facebooka oskarża firmę o „zdradę demokracji” i przedstawia dokumenty ukazujące ciemną stronę mediów społecznościowych.

Wewnętrzne dokumenty firmy szczegółowo opisujące badania prowadzone przez Facebooka zostały przedstawione The Wall Street Journal i Kongresowi USA w zeszłym miesiącu. Teraz, w programie „60 minutes” emitowanym w niedzielę wieczorem, będąca źródłem informacji osoba, postanowiła się ujawnić. 

Frances Haugen, była menedżerka produktu w Facebooku, ujawniła się jako źródło przedstawionych wcześniej dokumentów. Na swojej osobistej stronie internetowej podzieliła się, że w czasie swojej pracy w firmie „była coraz bardziej zaniepokojona wyborami, jakich dokonuje firma, stawiając własne zyski nad bezpieczeństwem publicznym – narażając życie ludzi na niebezpieczeństwo. W ostateczności i z wielkim osobistym ryzykiem, Frances dokonała odważnego aktu, by ostrzec przed Facebookiem”.

Jak wskazuje jej profil na LinkedIn, Haugen wcześniej pracowała jako menedżerka produktu w Pinterest, Yelp i Google. Haugen powiedziała „60 Minutes”, że opuściła Facebooka w maju. Jeff Horwitz, reporter  Wall Street Journal, który napisał serię artykułów opartych na ujawnionych dokumentach, również udostępnił tożsamość Haugen na Twitterze w niedzielę wieczorem, ujawniając ją jako kluczowe źródło tych historii.

Dokumenty, po raz pierwszy zgłoszone przez Journal, ujawniły, że kierownictwo Facebooka było świadome negatywnego wpływu jego platform na część młodych użytkowników. WSJ poinformował, że jeden wewnętrzny dokument wykazał, że wśród nastolatków zgłaszających myśli samobójcze, 6% amerykańskich użytkowników zainspirował chęć popełnienia samobójstwa na Instagramie. Facebook od tego czasu podał, że gazeta podaje wyselekcjonowane, stronnicze dane.

Haugen wskazała na algorytm Facebooka jako element, który prezentuje dezinformację użytkownikom. Powiedziała, że ​​Facebook rozpoznał ryzyko dezinformacji w wyborach 2020 i dlatego dodał systemy bezpieczeństwa, aby zmniejszyć to ryzyko. Ale, jak powiedziała, Facebook natychmiast po wyborach prezydenckich poluzował te środki bezpieczeństwa.

Zachęcam, by samodzielnie wyrobić sobie zdanie na ten temat, najlepiej oglądając „60 minutes” z Frances Haugen. Materiał jest dostępny w pewnej części na YouTube:

Na tę chwilę nie ma informacji o tym, by Facebook planował działania prawne przeciwko Haugen. Była managerka Facebooka powiedziała, że ma „empatię” wobec dyrektora generalnego firmy, Marka Zuckerberga, mówiąc, że „nigdy nie dążył do stworzenia nienawistnej platformy. Ale pozwolił na dokonywanie wyborów, których skutki uboczne są takie, że nienawistne, polaryzujące treści zyskują lepszą dystrybucję i większy zasięg”. Wezwała do wprowadzenia większej liczby regulacji dotyczących firmy, aby utrzymać ją w ryzach.

 

AMD otwiera placówkę Design Center w Rumunii. Będą tam prowadzone działania R&D z obszarów CPU i technologii AMD Infinity Fabric.