Od dziś można składać w urzędach wnioski o nowe dowody osobiste. Będą miały nowe dane biometryczne.
Od poniedziałku 8.11 można składać wnioski o wydanie dowodu osobistego, który poza dotychczasowymi danymi, ma także nasze odciski palców.
Na szczęście nie jest to zmiana obligatoryjna, a „stare” dowody nie tracą nagle ważności i będą działały do daty, którą znajdziemy na nich od początku. Nowe dowody będą różniły się nie tylko graficznie, ale też elektronicznie. Wśród informacji umożliwiających weryfikację osoby posługującej się danym dokumentem znajdą się odręczny podpis (element graficzny) oraz odciski palców (zapisane elektronicznie). Konieczność złożenia wniosku wraz z podpisem, oznacza, że takiego wniosku nie złożymy online.
Wprowadzenie nowych dowodów osobistych to wieloetapowy proces. Dzisiaj go sfinalizowaliśmy – wdrożyliśmy nową wersję Systemu Rejestrów Państwowych – poinformował na niedzielnej konferencji prasowej minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Od początku procesu wdrożenia nowych dowodów osobistych naszym priorytetem było bezpieczeństwo danych Polaków oraz zapewnienie im najlepszej możliwej obsługi w trakcie składania wniosków o nowe dokumenty. Dzięki powtórzeniu procedury zakupowej mamy pewność że sprzęt – skanery, które będą wykorzystywane do pobierania odcisków palców – spełnia wymogi bezpieczeństwa.
Jak podaje minister, wszystkie skanery trafiły już do gmin. Łącznie 7450 skanerów w 2479 lokalizacjach. W urzędach są już także stacje mobilne umożliwiające pobieranie odcisków palców od osób, które z różnych względów – przede wszystkim zdrowotnych – nie będą mogły pojawić się w urzędzie, by złożyć wniosek o dowód.
Wdrożenie nowych dowodów osobistych wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie i zwiększenie bezpieczeństwa dokumentów. Chociaż wszystkie wydawane po 4 marca 2019 roku dowody osobiste mają warstwę elektroniczną, to należało ją aktywować. Jak podaje minister Cieszyński, dotychczas około 60% osób nie aktywowało tej funkcji swoich dowodów. Spośród ponad 6,6 mln osób z takimi dowodami, najchętniej funkcję tą aktywują mieszkańcy województwa mazowieckiego (49,5%), a najmniej chętnie kujawsko-pomorskiego (29,7%).
Apple Car coraz bliżej? Producent iPhone’ów zatrudnił jednego z inżynierów Tesli.