ABW w sprawie zatrzymanego pracownika Huawei – Sprawa ma związek z jego działaniami, nie ma nic wspólnego z firmą w której pracuje.

ABW – Polska służba bezpieczeństwa wewnętrznego aresztowała chińskiego pracownika Huawei i byłego polskiego funkcjonariusza ds. Bezpieczeństwa w związku z podejrzeniami o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi, co może podsycić obawy o bezpieczeństwo Zachodu związane z producentem sprzętu telekomunikacyjnego.

 

Huawei, największy na świecie producent sprzętu telekomunikacyjnego, stoi w obliczu intensywnej kontroli na Zachodzie w związku z chińskim rządem i amerykańskimi zarzutami, że jego sprzęt może zostać wykorzystany przez Pekin do szpiegowania. Należy zaznaczyć że rzecznik polskich służb bezpieczeństwa powiedział Reuterowi że zarzuty nie są związane z poszczególnymi działaniami i nie są bezpośrednio powiązane z Huawei.

 

„Polska Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w dniu 8 stycznia chińskiego obywatela i byłego polskiego funkcjonariusza ds. Bezpieczeństwa w związku z zarzutami o szpiegostwo. Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty i będą przetrzymywani przez trzy miesiące.” – powiedział Stanisław Żaryn, rzecznik polskich służb bezpieczeństwa. – Ta sprawa ma związek z jego działaniami, nie ma nic wspólnego z firmą, w której pracuje.” – powiedział Żaryn o zatrzymanym obywatelu Chińskiej Republiki Ludowej.

 

https://itreseller.pl/itrnewabw-weszlo-do-polskich-oddzialow-firm-orange-oraz-huawei-pierwsi-zatrzymani-z-zarzutami-z-art-130-ust-1-dotyczacego-szpiegostwa-przeciwko-rp/

 

Wojna handlowo-technologiczna między USA a Chinami przybiera na sile.

Do tej pory żadne dowody nie zostały przedstawione publicznie, a firma wielokrotnie zaprzeczała twierdzeniom, ale już same zarzuty skłoniły wiele krajów zachodnich do ograniczenia dostępu Huawei do ich rynków. W ostatnich miesiącach Huawei poddano intensywnej analizie, ponieważ kraje, w tym Australia, Nowa Zelandia i Japonia, śledziły działania USA przeciwko firmie, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem. Władze kanadyjskie w grudniu również aresztowały szefową finansów Huawei, Menga Wanzhou na żądanie władz USA w ramach śledztwa w sprawie domniemanych naruszeń amerykańskich sankcji handlowych, wywołując napięcia z Chinami w czasie, gdy Waszyngton i Pekin są zaangażowane w szerszą wojnę handlową.

 

Skoro domniemane to o co tak naprawdę chodzi?

Obawy związane z bezpieczeństwem Zachodu wokół Huawei i innych chińskich firm telekomunikacyjnych, koncentrują się wokół chińskiego prawa wywiadowczego, zatwierdzonego w 2017 r., które stanowi, że chińskie: „organizacje i obywatele będą, zgodnie z prawem, wspierać, współpracować i współpracować w zakresie krajowych działań wywiadowczych.” – Wywołuje to obawy, że chiński rząd może poprosić zarząd marki Huawei, by wprowadził do niego „tylne drzwi”, które umożliwiłyby Pekinowi dostęp do szpiegostwa lub sabotażu.

 

„Wskazuje na rodzaj powiązań, jakie mogą istnieć między państwowym wywiadem a prywatnymi chińskimi firmami. Aresztowania w Polsce mogą tylko wzmocnić zachodnie obawy ” – powiedział Ewan Lawson, starszy pracownik naukowy w Royal United Services Institute w Londynie.

 

„Komisja Europejska zdaje sobie sprawę z doniesień o aresztowaniach i skontaktuje się z polskimi władzami w celu uzyskania dalszych informacji.” – powiedziała rzeczniczka prasowa Maja Kocijancic w Brukseli.

 

https://itreseller.pl/itrnewoficjalne-oswiadczenia-polskich-oddzialow-firm-orange-i-huawei-w-sprawie-zatrzymania-dwoch-pracownikow-z-zarzutami-o-szpiegostwo-przeciwko-rp/