Administracja prezydenta USA rozważa umieszczenie SMIC na swojej liście podmiotów zakazanych, na której już teraz znajdują się np. Huawei czy ZTE.
Semiconductor Manufacturing Internal Corporation (SMIC) prowadzi podobną działalność jak TSMC, choć nie jest na tym samym poziomie technologicznym. Jednak, jako chińska firma, może być deską ratunkową dla Huawei, odciętego w wyniku amerykańskich represji, od tajwańskiego wytwórcy półprzewodników. W oczywistej konsekwencji działań, amerykańska administracja planuje wpisać na czarną listę także SMIC.
Administracja USA podobno zagroziła SMIC wpisaniem na czarną listę w oparciu o podobne przesłanki, co wczesniej w przypadku Huawei. Powodem oficjalnym ma być rzekome powiązanie firmy z chińską armią. SMIC to firma z Szanghaju, która, podobnie jak Taiwan Semiconductor Manufacture Company (TSMC), produkuje półprzewodniki na zamówienie. Dostarcza swoje SoC innym firmom, głównie wytwarzając procesory w architekturze ARM.
Dzięki swojej lokalizacji SMIC mógł również pozostać dostawcą dla Huawei, podczas gdy zasady narzucone przez administrację USA odcięły tego producenta od głównego dostawcę – czyli TSMC. Jednak, jak wskazuje Reuters, rząd amerykański może umieścić SMIC na liście podmiotów zakazanych, głównie po to, aby ten nie mógł sprzedawać swoich układów Huawei. Zdaniem władz amerykańskich SMIC może być powiązany z CETC (China Electronics Technology Group Corporation), państwową spółką, która opracowuje elektronikę wojskową dla armii chińskiej.
SMIC zaprzecza takim twierdzeniom w oświadczeniu wydanym w odpowiedzi na tę informację. Producent wyraził zdziwienie takimi zarzutami.
https://itreseller.pl/itrnewifa-2020-czyli-jak-wygladaja-targi-technologiczne-w-dobie-pandemii/