AGH i KPT chcą utworzyć oddział akceleratora innowacji obronnych NATO

Istnieje szansa, że w ramach programu DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic), w Krakowie powstanie oddział R&D wspierany przez NATO. Starają się o to Akademia Górniczo Hutnicza wspólnie z Krakowskim Parkiem Technologicznym. Obie instytucje miałyby zajmować się opracowywaniem rozwiązań z zakresu nowych technologii, które można wykorzystać zarówno w celach obronnych a także dla rozwoju gospodarki.

Akcelerator DIANA ma na celu łączenie naukowców, innowatorów oraz start-upów, którzy zajmują się opracowywaniem i wdrażaniem tzw. głębokich technologii (ang. deep tech) z sektorem obronnym i wojskowym. W szczególności program stworzony przez NATO jest ukierunkowany na takie zagadnienia jak sztuczna inteligencja, przetwarzanie dużych zbiorów danych (big data), technologie kosmiczne, kwantowe, autonomiczne, informacyjne i komunikacyjne, a także biotechnologia oraz nowoczesne materiały. Obecnie w krajach członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego działa 12 akceleratorów i 90 centrów testowych DIANA.

Zależy nam na wypracowaniu trwałych rozwiązań, które będą służyły społeczeństwom i uczynią nasz świat lepszym i bezpieczniejszym. Podobnie jak Kopernik przedefiniował postrzeganie świata także nam zależy na nowym zrozumieniu tego czym jest bezpieczeństwo. W związku z tym pragniemy przedefiniować pojęcie bezpieczeństwa. Z tym właśnie przychodzimy do świata akademickiego w ramach programu DIANA, który powstał z myślą o budowaniu całej generacji uczelni, firm, startupów, pracujących wspólnie nad nowymi rozwiązaniami w sposób kompleksowy — powiedział profesor Deeph Chana, Dyrektor Zarządzający Akceleratora Innowacji Obronnych NATO (DIANA).

O zgłoszeniu gotowości do utworzenia oddziału akceleratora poinformował podczas otwarcia roku akademickiego rektor krakowskiego AGH, prof. Jerzy Lis.

W dołączeniu do programu DIANA pokładamy ogromne nadzieje. Dla naszej uczelnianej społeczności to szansa na wzmocnienie i rozwój kluczowych obszarów badawczych. Wsparcie merytoryczne, mentoring ekspertów rynkowych są także nieocenione w tym przedsięwzięciu. Jednocześnie mamy poczucie, że jesteśmy gotowi wnieść do programu DIANA najbardziej innowacyjne rozwiązania powstające w murach naszej uczelni. Będziemy także zachęcać naszą kadrę naukową, studentów i uczelniane spin offy do udziału w tzw. „wyzwaniach” programu DIANA, w ramach których mogłyby testować i doskonalić powstające rozwiązania technologiczne w najlepszych i najbardziej zaawansowanych centrach badawczych i akceleratorach w krajach należących do NATO.

Nabór do pilotażowej edycji akceleratora DIANA został uruchomiony w czerwcu tego roku. Udział w akceleratorze jest nadzorowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Dołączenie do programu może przynieść Polsce wiele korzyści, nie tylko związane z kwestiami bezpieczeństwa, ale także dla rozwoju innowacyjnych rozwiązań, które znajdą zastosowanie również w rozwiązaniach cywilnych. Komercjalizacja zagadnień, nad którymi pracują polscy naukowcy i transfer technologii są niezbędne, aby polskie firmy miały szansę na rywalizację na zagranicznych rynkach, co już się dzieje, o czym świadczy chociażby wzrost znaczenia polskich firm z sektora kosmicznego.

Litwa i Łotwa wyprzedziły Polskę w Global Innovation Index