AI ruszy w kosmos z polską misją IGNIS
Polska spółka KP Labs specjalizująca się w technologiach sztucznej inteligencji dla sektora kosmicznego zakończyła proces integracji jednostki przetwarzania danych LeopardISS. System ten, w formie Cube’a, został stworzony do walidacji algorytmów AI w unikalnych warunkach kosmicznych.
Jak podaje Space Agency, technologia autonomicznego przetwarzania danych KP Labs jest już testowana od ponad roku na orbicie na polskim satelicie Intuition-1. Jednostka Leopard DPU przetwarza obrazy hiperspektralne na pokładzie satelity i przesyła szczegółowe dane na Ziemię. Takie podejście do obserwacji Ziemi przyspiesza czas reakcji na wykryte zjawiska oraz przyspiesza analizy i obniża koszty przesyłania oraz przetwarzania danych.
Projekt LeopardISS został na wiosnę tego roku wybrany do finansowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polskiej misji na ISS o nazwie IGNIS. Opracowana przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) jednostka, umożliwi naukowcom, przedsiębiorcom i studentom testowanie oraz doskonalenie algorytmów AI, a także uczenia maszynowego w rzeczywistych warunkach kosmicznych, co pozwoli na osiągnięcie przez nich tzw. flight heritage. LeopardISS jest także znacznym krokiem naprzód w rozwoju technologii edge computing i kosmicznych centrów danych, które mają odgrywać wiodącą rolę w przyszłej eksploracji kosmosu.
W listopadzie zakończono wszystkie wymagane procedury, w tym weryfikację kompatybilności z ICE Cubes Facility (ICF). Urządzenie uznano za w pełni zgodne z infrastrukturą ISS i gotowe do pracy na orbicie. Aktualnie LeopardISS znajduje się w ALTEC w Turynie, oczekując na start w ramach misji IGNIS w drugim kwartale 2025 roku.
Ważnym elementem polskiej misji na ISS, będzie lot astronauty projektowego ESA Sławosza Uznańskiego na wiosnę 2025 roku. Podczas swojego pobytu w kosmosie astronauta będzie zaangażowany w różnorodne aktywności w ramach swojego programu naukowo-technologicznego. Jedną z tych aktywności będzie praca z LeopardISS. Obejmie ona ocenę funkcjonalności urządzenia i wsparcie jego działania, a także realizację innych eksperymentów i korzystanie z zaawansowanych technologii opracowanych przez polskich inżynierów.
Po dotarciu na ISS, LeopardISS zostanie umieszczony w ICE Cubes Facility na pokładzie europejskiego modułu Columbus. Platforma ta zapewni jednostce zasilanie, przetwarzanie danych oraz łączność z Ziemią, co umożliwi zespołowi KP Labs monitorowanie i interakcję z urządzeniem w czasie rzeczywistym.
LeopardISS wspiera również badania realizowane przez Politechnikę Poznańską, która opracowuje narzędzia do mapowania obrazów 3D na potrzeby misji łazików planetarnych. W kolejnych etapach projektu wybrane instytucje naukowe i przedsiębiorstwa będą miały możliwość wdrożenia własnych algorytmów na jednostce zrealizowanej przez gliwicką spółkę.