Akademia IT – TD SYNNEX: “To jest szansa (…) Mamy zasoby, mamy młodych, zdolnych ludzi (…) Jesteśmy u progu rewolucji i pytanie jest tylko o to kto będzie pierwszy” – powiedział Piotr Łaszczewski, IBM
TD SYNNEX to jeden z najważniejszych dystrybutorów na polskim rynku, a zarazem firma, której grono partnerów i dostawców należy do naprawdę licznych. Było to doskonale widoczne podczas tegorocznej Akademii IT, która odbyła się 13 czerwca w Łodzi.
Łódzki Andel’s Vienna House, zrewitalizowany budynek dawnej przędzalni, imponujący pomnik świetności łódzkiego przemysłu włókienniczego, po raz kolejny gościł wydarzenie, które na stałe wpisało się już do branżowego kalendarza. Polski oddział amerykańskiego potentata rynku dystrybucji IT zaprosił swoich partnerów i dostawców po raz kolejny właśnie do tego historycznego miejsca. Tym razem jednak, w czasie intensywnego rozwoju technologii sztucznej inteligencji, coraz częściej mówi się o nowej rewolucji przemysłowej, a zatem wybór miejsca zdawał się jeszcze bardziej symboliczny.
Z całą pewnością mocnym punktem wydarzenia była debata zatytułowana „Maszyna parowa, elektryczność, Internet, AI – szanse biznesu u progu kolejnej rewolucji przemysłowej”, którą poprowadził nasz redaktor naczelny Krzysztof Bogacki. W rozmowie udział wzięli przedstawiciele czołowych firm w branży IT działających w Polsce: Dariusz Okrasa, Channel Sales Manager w Dell Technologies, Maciej Kamiński, Dyrektor Samsung Memory na Polskę i region CEE, Przemysław Jakubiec, Device Partner Sales Lead Poland and South-Central Europe w firmie Microsoft, Tomasz Hodakowski, Business Development Manager w firmie Intel oraz Piotr Łaszczewski, Partner Ecosystem Leader na Polskę i Kraje Bałtyckie w firmie IBM.
Sztuczna inteligencja wywołuje wiele dyskusji na temat skali jej wpływu na nasze życie, a wielu ekspertów, w tym także paneliści, któży spotkali się na Akademii IT TD SYNNEX w Łodzi, przewidują rewolucję porównywalną z wynalezieniem maszyny parowej. Wśród dyskutantów panowała zgoda co do tego, że potencjalne korzyści przynoszone przez AI są imponujące: wzrost wydajności, poprawa produktywności, lepsze podejmowanie decyzji, tworzenie nowych produktów i usług oraz eliminacja rutynowych zadań z pracy ludzkiej, to najczęściej powtarzające się przykłady i, jak się wydaje, także będące stosunkowo łatwymi do przewidzenia, bowiem wiele z nich ma miejsce już teraz. W rozmowie nie zabrakło także tematu wyzwań związanych z AI.
„Chyba wszyscy jak tutaj siedzimy zgodzimy się z tym, że jeżeli sztuczna inteligencja zaistnieje w biznesie i trafi też “pod strzechy”, to koszty społeczne będą. Część zawodów zniknie. Pojawią się problemy z przebranżowieniem, ale myślę, że w każdej rewolucji przemysłowej, takie koszty były. Gdyby Henry Ford oferował to, czego wówczas ludzie chcieli, to do tej pory byśmy jeździli dyliżansami, tyle że szybszymi. (…) Zagrożenia, które wynikają ze sztucznej inteligencji musimy umieć przewidzieć. Dla zastosowań biznesowych to jest krytyczne np. właściwa ocena ryzyka użycia niesprawdzonych trenowanych na nieznanych danych modeli (…) Trzeba myśleć strategicznie. Myśleć w ten sposób, żebyśmy jako kraj uzyskiwali przewagę konkurencyjną i budowali swój potencjał. (…) To jest szansa dla nas, bo jeżeli pokażemy fajne projekty, to one mogą być powielane na zachodzie Europy. Mamy zasoby, mamy młodych, zdolnych ludzi. Mamy wszelkie elementy do tego, aby kreować te rozwiązania, bo to jest dzisiaj na to dobry moment. Jesteśmy u progu rewolucji i pytanie jest tylko o to kto będzie pierwszy” – powiedział Piotr Łaszczewski, Partner Ecosystem Leader na Polskę i Kraje Bałtyckie w firmie IBM.
Przy okazji szczególnej uwadze polecamy komentarz Mariusza Ziółkowskiego, VP Poland & SEE TD SYNNEX z Akademii IT – TD SYNNEX: „Drodzy Partnerzy jesteśmy tu dziś dla Was (…) Spotkaliśmy się tu dziś po to aby rozmawiać o kolejnej rewolucji – rewolucji informatycznej”