Akcje Microna rosną na fali boomu AI

Producent układów pamięci Micron Technology zaprognozował w środę przychody w trzecim kwartale powyżej szacunków i obwieszczając niespodziewany zysk kwartalny. 

Akcje firmy wzrosły o ponad 16% w rozszerzonym obrocie, co oznacza wzrost o ponad 60% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Akcje Microna ostatnio osiągnęły poziom około 110 dolarów, a zamknięcie na tym poziomie w czwartek byłoby rekordowe.

Micron oferuje chipy pamięci flash, które obsługują rynek przechowywania danych oraz dynamiczną pamięć o dostępie swobodnym (DRAM) stworzoną dla centrów danych, komputerów osobistych, smartfonów i innych urządzeń komputerowych.

Układy pamięci o dużej przepustowości (HBM) firmy Micron, które są wykorzystywane do opracowywania złożonych aplikacji AI, zostały już wyprzedane na rok 2024, a większość dostaw na rok 2025 została już przydzielona, powiedział dyrektor generalny Sanjay Mehrotra.

Nvidia, lider układów AI, także wykorzystała firmę Micron do produkcji najnowszych układów HBM3E w procesorach graficznych nowej generacji H200. Jak dotąd jedynym dostawcą chipów HBM dla Nvidii był południowokoreański konkurent SK Hynix.

Według LSEG skorygowany zysk na akcję zgłoszony w środę był pierwszym zyskiem Microna po pięciu kwartałach z rzędu strat. Analitycy spodziewają się, że jego udział w wysokomarżowym rynku HBM będzie rósł w ciągu roku.

Micron spodziewa się, że skorygowana marża brutto za trzeci kwartał wyniesie 26,5%, plus minus 1,5% w porównaniu z szacunkami rynkowymi wynoszącymi 20,8%. Firma prognozuje przychody w kwocie 6,60 miliarda dolarów plus minus 200 milionów dolarów w bieżącym kwartale, czyli znacznie powyżej szacunków na poziomie 6,03 miliarda dolarów, zgodnie z danymi LSEG.

Spółka za drugi kwartał odnotowała skorygowany zysk na akcję rzędu 42 centów, w porównaniu z szacunkami straty na poziomie 25 centów. Z kolei przychody w drugim kwartale mają siegnąć 5,82 miliarda dolarów w porównaniu z szacunkami na poziomie 5,35 miliarda dolarów.

Solidny raport i prognozy podkreślają rosnący popyt na wysokiej klasy układy pamięci i inne zaawansowane półprzewodniki, w miarę jak duże firmy technologiczne ścigają się we wdrażaniu generatywnej sztucznej inteligencji.