Alibaba przedstawia swój pierwszy wyspecjalizowany chip dla sztucznej inteligencji Hanguang 800. Chiny starają się o własną technologię półprzewodników.
Alibaba Group zaprezentowała swój pierwszy układ wyspecjalizowany do pracy z AI. Posunięcie to może zwiększyć i tak już szybko rozwijający się biznes w chmurze i zasygnalizować rosnące ambicje Chin w zakresie rozwoju rodzimego przemysłu półprzewodników. Trudno się zresztą Chińczykom dziwić, biorąc pod uwagę wojnę handlową z USA.
Chip, zwany Hanguang 800, może ograniczyć czas wykonywania obliczeń, które zwykle zajmowałyby godzinę, nawet do pięciu minut, jak twierdzi gigant handlu elektronicznego. Alibaba twierdzi, że układ jest obecnie wykorzystywany wewnętrznie w działaniach biznesowych firmy, szczególnie w wyszukiwaniu produktów i automatycznym tłumaczeniu na stronach e-commerce, spersonalizowanych rekomendacjach, reklamach i „inteligentnych usługach dla klientów”. Są to obszary wymagające obszernych zadań obliczeniowych i chip może przyspieszyć.
„W niedalekiej przyszłości planujemy wzmocnić naszych klientów, zapewniając poprzez nasz biznes w chmurze dostęp do zaawansowanych technologii obliczeniowych, które są możliwe dzięki temu chipowi, w dowolnym czasie i dowolnym miejscu” – powiedział Jeff Zhang, dyrektor ds. Technologii Alibaba.
Firma nie planuje sprzedawać układu jako samodzielnego produktu. Zamiast tego planuje wykorzystać ten chip w swoich produktach do przetwarzania w chmurze. Zastosowanie układu Hanguang 800 do przetwarzania w chmurze może pozwolić Alibaba Group na sprzedaż nowych usług w chmurze swoim klientom. Biznes w chmurze jest najszybciej rozwijającym się oddziałem firmy i został oznaczony przez kierownictwo jako kluczowy obszar na przyszłość. Chiński gigant e-commerce jest największym graczem w branży usług w chmurze pod względem udziału w rynku w Azji.
Globalnie Alibaba Group jest, według różnych szacunków, piątym dostawcą usług w chmurze. Mimo to, chińska firma znacznie wyprzedza lidera rynku – Amazon. Firma Jeffa Bezoza nie posiada własnego procesora i korzysta z układów AMD EPYC. Alibaba Group musi jednak, podobnie jak np. Huawei, prowadzić działąnia prowadzące do technologicznego uniezależnienia od podzespołów amerykańskich producentów. Jest to zresztą proces wspierany przez państwo. Pekin podkreślił, że półprzewodniki są kluczowym obszarem planu „Made in China 2025”, rządowej inicjatywy mającej na celu zwiększenie produkcji produktów o wyższej wartości. Chiny zamierzają wyprodukować 40% używanych w kraju półprzewodników do 2020 r. i 70% do 2025 r.