Amazon zainwestuje 10 miliardów dolarów w dostęp do szerokopasmowego internetu dostarczanego za pomocą sieci satelitów. Kosmiczny wyścig pomiędzy Amazonem i SpaceX?

Amazon podał, że zainwestuje ponad 10 miliardów dolarów w budowę sieci 3236 satelitów, które zapewnią szerokopasmowe usługi internetowe ludziom na całym świecie, szczególnie w tych obszarach, gdzie trudno o inną łączność.

Ogłoszenie nastąpiło po zatwierdzeniu przez amerykańską Federalną Komisję Łączności planu, zwanego „Projektem Kuipera”, dotyczącego konstelacji satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, które będą konkurować z siecią Starlink budowaną przez SpaceX – jedną z firm założonych przez Elona Muska. Projekt przyniesie również korzyści operatorom sieci bezprzewodowej wdrażającym 5G i inne usługi bezprzewodowe w nowych regionach, powiedział Amazon.

Dla porównania SpaceX wystrzelił ponad 500 satelitów z około 12 000 oczekiwanych dla konstelacji Starlink i planuje zaoferować usługi szerokopasmowe w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie do końca roku. FCC zatwierdziło wniosek SpaceX jeszcze w 2018 roku. Prezes SpaceX Gwynne Shotwell, która w lutym przedstawiła pomysł umieszczenia akcji Starlink na giełdzie w nadchodzących latach, powiedziała, że konstelacja Starlink będzie kosztować firmę około 10 miliardów dolarów.

Jeff Bezos ma nie tylko kosmiczne pieniądze, ale też kosmiczne plany (fot. GettyImages)

Trudno się dziwić, że Amazon, największy globalny sprzedawca w sieci, chce stać się także częścią przyszłej globalnej sieci satelitarnej. To oznacza szerszy dostęp do nowych, nieeksplorowanych dotychczas handlowo klientów, czego firma należąca do Jeffa Bezosa z pewnością nie omieszka wykorzystać

„Projekt na taką skalę wymaga znacznych nakładów i zasobów, a ze względu na charakter konstelacji LEO (red. chodzi o „low Earth orbit” czyli niską orbitę okołoziemską) nie jest to inicjatywa, która może zacząć się od małej skali. Musisz się zaangażować ”- napisała firma na blogu.

Choć wdrożenie jest niezwykle kosztowne, technologia satelitarna może zapewnić szybki internet osobom mieszkającym na terenach wiejskich lub w trudno dostępnych miejscach, do których nie docierają kable światłowodowe i wieże telefonii komórkowej. Technologia ta może być również krytycznym zabezpieczeniem, gdy huragany lub inne klęski żywiołowe zakłócają komunikację. Autoryzacja FCC, przyjęta w głosowaniu jednomyślnie, wymaga, aby Amazon wystrzelił połowę swoich satelitów nie później niż w połowie 2026 r., a resztę konstelacji zbudował do połowy 2029 r. Amazon powiedział, że zacznie oferować usługi szerokopasmowe po wystrzeleniu 578 satelitów.

https://itreseller.pl/itrnewdalsze-zmiany-w-intelu-firma-zastrzegla-nowe-logo-core-oraz-tajemnicze-logo-intel-evo-co-kryje-sie-pod-ta-nazwa-czyzby-niebiescy-szykowali-nowa-game-produktow/