Amazon Web Services (AWS) ogłosił 5 głównych trendów technologicznych na 2023 rok

Od technologii chmurowych, przez innowacje w sporcie, po podróż w świat symulacji i inteligentniejszą energetykę – to główne trendy na nadchodzący rok od Amazon Web Services (AWS).

 

Technologie chmurowe całkowicie zmienią oblicze sportu

W nadchodzących latach wszystkie aspekty każdej dyscypliny sportowej, od koszykówki młodzieżowej po profesjonalnego krykieta, ulegną transformacji cyfrowej, niezależnie od poziomu zawodowstwa. Firmy takie jak Veo są liderami zmian. Korzystają one z technologii chmurowych, takich jak uczenie maszynowe, wizja komputerowa (technologia umożliwiająca komputerom widzieć, przetwarzać i identyfikować obrazy tak jak to robi człowiek) czy przetwarzanie strumieniowe, aby zmniejszyć przepaść cyfrową między amatorami a zawodowcami w sporcie. Veo stworzyła rozwiązanie transmisji wideo dla kibiców sportów amatorskich, a także głęboką sieć neuronową, która umożliwia automatyczne wybieranie najważniejszych momentów meczu z różnych źródeł wideo. Pozwala ona sportowcom i trenerom łatwo znaleźć najlepsze elementy zagrywki, poprawić taktykę i dzielić się tymi informacjami w sposób, który wcześniej nie był możliwy. Ponieważ technologie takie jak Veo są coraz szerzej stosowane na wszystkich poziomach sportu, wyobraźmy sobie, co będzie dalej.

 

– W niezbyt odległej przyszłości osiągniemy punkt, w którym drużyny w trakcie meczu będą przeprowadzać ciągłe symulacje różnych scenariuszy, dzięki czemu będą mogły lepiej przewidzieć wpływ podejmowanych decyzji. Technologia stanie się fundamentem sukcesu w sportach zawodowych – mówi mówi dr Werner Vogels, CTO Amazon.com. – Doświadczenie kibiców również się zmieni. Wspólne oglądanie i spersonalizowane wrażenia z oglądania będą się nadal rozwijać, jeszcze mocniej zbliżając do siebie 5 miliardów widzów. Świat sportu jest obecnie u progu największej rewolucji w swej historii, a technologie chmurowe są w centrum tej zmiany.

 

Nowe metody prowadzenia eksperymentów dzięki symulacjom

Obliczenia przestrzenne, symulacje, czy tzw. „cyfrowe bliźniaki” (digital twins) to przykłady technologii, które powoli dojrzewały przez lata, lecz do tej pory ich wpływ na życie codzienne był ograniczony. Dzięki symulacjom powstają lepsze samochody wyścigowe, modele meteorologiczne czy prognozy giełdowe. Symulacje pomogą nam budować lepsze drogi, skuteczniej organizować magazyny, czy sprawniej reagować na kataklizmy. Symulacje są w stanie rozwiązać trudne zagadnienia, lecz nie jest łatwo je projektować i przeprowadzać, co stanowi barierę dla wykorzystania ich w codziennych zastosowaniach.

Firmy są ograniczone dostępnością sprzętu o dużej mocy i pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę. Jednak zmienia się to szybko dzięki technologiom takim jak niedawno wprowadzony na rynek AWS SimSpace Weaver – pierwsza z wielu technologii symulacyjnych, dzięki której firma Terraformation, mająca na celu zasadzenie 1 biliona drzew, jest w stanie modelować rozrost całych lasów. Wskutek tego może ona zapewnić taką bioróżnorodność, która zagwarantuje zdrowie lasu i możliwie największe wchłanianie dwutlenku węgla.

 

Tomasz Stachlewski, Head of Technology w AWS

 

– Cyfrowe symulacje przyśpieszyły budowę, testowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, które wcześniej były nierealne. Przykładem może tutaj być TuSimple – ta amerykańska firma tworząca nowy typ autonomicznych tirów, które mają pomóc w dostarczaniu towarów przy ciągle powiększających się brakach, jeśli chodzi o kierowców samochodów ciężarowych. Dane zbierane przez te autonomiczne pojazdy są na bieżąco wykorzystywane do udoskonalania ich algorytmów – a to wymaga przeprowadzania tysięcy testów bezpieczeństwa w wirtualnym symulowanym świecie, aby zapewnić ich prawidłowe działanie – mówi Tomasz Stachlewski, Head of Technology w AWS.

 

Wzrost innowacyjności w dziedzinie inteligentnej energetyki

W 2023 roku będziemy świadkami szybkiego rozwoju technologii na całym świecie, co wpłynie na to, w jaki sposób wytwarzamy, magazynujemy i zużywamy energię. Znajdujemy się w środku kolejnego kryzysu energetycznego. Rosnące koszty i niezawodność dostaw energii elektrycznej to problemy globalne, które mają wpływ na nas wszystkich. Jesteśmy świadkami konwergencji kilku technologii, które umożliwią nam rozwiązanie tego problemu.

W obliczu niepewności co do dostępności energii niektóre społeczności wprowadzają mikrosieci. Dzięki nim członkowie lokalnej społeczności są w stanie „wyżywić się”, co zmniejsza ich uzależnienie od tradycyjnych firm energetycznych i ich starzejącej się infrastruktury. Dane z paneli słonecznych, farm wiatrowych, energii geotermalnej i wodnej będą przesyłane, przechowywane, monitorowane, wzbogacane i analizowane w chmurze w celu przewidywania skoków zużycia i zapobiegania przerwom w dostawie poprzez redystrybucję energii na poziomie poszczególnych gospodarstw domowych.

 

Nadchodząca transformacja łańcuchów dostaw

Bezzałogowe floty, autonomiczne zarządzanie magazynem i symulacje to tylko niektóre z optymalizacji, które doprowadzą do nowej ery w inteligentnej logistyce i globalnym łańcuchu dostaw. Choć Amazon dopracował swoje łańcuchy dostaw dzięki takim innowacjom jak cyfrowe dopasowywanie ładunków i stacje dostaw, wiele firm nadal zmaga się z wyzwaniami logistycznymi. Nadchodzą jednak zmiany.

Rozpoczną się one już na etapie produkcji. Czujniki IoT w fabrykach będą stosowane coraz szerzej, a uczenie maszynowe będzie wykorzystywane nie tylko do przewidywania awarii sprzętu, lecz także do zapobiegania im. Mniej przestojów oznacza bardziej stabilny poziom produkcji. Wysyłka tych produktów na cały świat to zupełnie inne wyzwanie. Bazujące na chmurze, cyfrowe sieci transportowe obejmą lądy i oceany, dostarczając w czasie rzeczywistym dane pozwalające przewoźnikom optymalizować swą działalność dzięki wykorzystaniu najbardziej wydajnych tras żeglugowych i zmieniać trasy w odpowiedzi na niedające się uniknąć zdarzenia, takie jak awarie sprzętu czy zakłócenia pogodowe. Będzie to wgląd w czasie rzeczywistym w aktualny status i czas przybycia towarów, na każdym poziomie łańcucha dostaw.

 

Custom silicon” trafia do głównego nurtu

Wykorzystanie „chipów na zamówienie” gwałtownie wzrośnie w 2023 roku. Custom silicon („chipy na zamówienie”) i specjalistyczny sprzęt szybko zyskują na popularności w branży technologii konsumenckich. Wydajność wszystkich urządzeń, od laptopów przez telefony komórkowe po urządzenia wearables, zaliczy dynamiczny wzrost dzięki powszechnemu wprowadzeniu układów krzemowych projektowanych na zamówienie.

 

– W AWS każdego dnia uruchamianych jest średnio 100 milionów serwerów wirtualnych. Podobnie jak w firmach z branży konsumenckiej, również w przypadku AWS doprowadziło to w ostatnich latach do ogromnych inwestycji w projektowanie układów scalonych – mówi dr Werner Vogels. – Robimy to, gdyż wiemy, że zadania realizowane przez firmy w chmurze mogą być bardziej wydajne i tańsze, jeśli będą działały na dedykowanym procesorze, specjalnie zaprojektowanym pod kątem konkretnych przypadków użycia.

 

Hewlett Packard Enterprise podczas Kongresu Partnerów HPE 2023 pod hasłem „The Team – czyli wspólna droga do zwycięstwa” nagrodziło najlepszych partnerów biznesowych.