AMD EPYC™ – szybki, niedrogi, energooszczędny. Dostępny w Exclusive Networks Poland.

Exclusive Networks Poland to największy dystrybutor Hewlett Packard Enterprise w Polsce. Dzięki tej perspektywie możemy na bieżąco śledzić trendy w sprzedaży rozwiązań serwerowych. Szczególnie bacznie przyglądamy się nowościom na rynku, podkreśla Grzegorz Korus, Senior Solution Architect, Exclusive Networks Poland S.A.

Jako VAD, czyli dystrybutor z wartością dodaną, bardzo często bierzemy udział w procesie projektowania i doboru technologii. Stawiając na długofalową współpracę, staramy się zawsze wybierać najkorzystniejsze rozwiązania dla naszych klientów, zarówno pod względem ceny, jak i możliwości, jakie one dają.

Od czasu wprowadzenia przez AMD procesorów EPYC™ obserwujemy ciągły wzrost zainteresowania tą platformą. Trend ten zaznaczył się jeszcze wyraźniej w ostatnim czasie, po wprowadzeniu najnowszej, trzeciej już generacji.

Spójrzmy na liczby. Najszybszym procesorem x86 na świecie jest obecnie AMD EPYC™ 7663 trzeciej generacji, z wynikiem ponad 600 punktów SPECECrate2017_fp dla każdej testowanej konfiguracji sprzętowej. Podobnie na liście najbardziej wydajnych procesorów High End na stronie cpubenchmark.net pierwsze 15 pozycji zajmują właśnie jednostki AMD.

Zostając jeszcze przy kwestiach technicznych i liczbach, warto zauważyć, że w procesorach EPYC™ mamy do dyspozycji aż 128 linii PCI na CPU, co jest szczególnie ważne przy rosnącym zainteresowaniu wydajnymi systemami nośników danych NVMe. Zwraca uwagę też fakt, iż niezależnie od zastosowanego modelu procesora EPYC™ pamięć pracuje z pełną szybkością tj. 3200MT/s.

AMD w swoich procesorach oferuje klientom pełen wachlarz funkcjonalności. Każdy model procesora AMD EPYC™ będzie w stanie obsłużyć 8 kanałów pamięci DDR4-3200, 4TB RAM, wspomnianych 128 linii PCI, SMT & Turbo boost. Procesory EPYC™, bez względu na model, posiadają również mechanizmy zapewniające bezpieczeństwo danych: 18G AMD Infinity Fabric™, Secure Memory Encryption, Secure Encrypted Virtualization oraz zsynchronizowane taktowanie Infinity Fabric i pamięci.

AMD jest liderem wydajności, bezpieczeństwa i pod względem technologicznym. Z procesem produkcyjnym w litografii 7nm jest daleko przed bezpośrednią konkurencją. Daje to dużą przewagę jeśli chodzi o zużycie energii dla danego obciążenia i przekłada się bezpośrednio na niższe koszty TCO.

 

 

Dobierając rozwiązania często proponujemy klientom serwery HPE jednoprocesorowe, które pozwalają na duże oszczędności przy zakupie sprzętu. Nie bez znaczenia jest fakt, iż pociąga to zazwyczaj za sobą oszczędności w zakupie systemów operacyjnych i oprogramowania. Rekomendujemy korzystanie z narzędzia do wyboru i porównywania procesorów, jakie daje nam AMD i które jest dostępne na stronie: https://www.amd.com/en/processors/epyc-cpu-selector.

Mamy tam możliwość wyboru odpowiedniego układu, biorąc pod uwagę nie tylko cenę czy ogólną wydajność, ale też liczbę rdzeni. Jest to szczególnie ważne ze względów licencyjnych, zwłaszcza w systemach firmy Microsoft: Windows Server. We wszystkich niemal przypadkach za taki sam procesor zapłacimy zdecydowanie mniej, albo pozostając przy tej samej lub podobnej cenie, dostaniemy większą wydajność.

Takie podejście, czyli z góry określony budżet na zakup, jest często naszym punktem wyjścia przy rozmowach z klientami. Budując konfiguracje właśnie cena zakupu wydaje się być najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze rozwiązania. Oczywiście, zawsze należy zaproponować możliwie wydajny system, mieszczący się w zaplanowanym budżecie.  Z doświadczenia wiemy, że AMD na tym polu wypada lepiej. Użytkownicy końcowi nie zawsze są świadomi i nie biorą pod uwagę całkowitych kosztów utrzymania, w skład których wchodzi obsługa, utrzymanie serwerowni, aktualizacje i energia elektryczna. Uwzględniając te elementy, różnica na korzyść AMD tylko się zwiększa.

Nawet biorąc pod uwagę tylko jeden składnik TCO, czyli koszty energii, to przy 5-letnim czasie użytkowania mniejsze zużycie energii serwera o 100W daje przez ten okres oszczędność 4380kWh, co przekłada się na wymierne korzyści, zwłaszcza przy rosnących cenach prądu.

Na polu kosztów i wydajności AMD wiedzie prym. Co jest więc hamulcem w jeszcze większej popularności tej platformy? Świadomość powyższego, zarówno po stronie klientów, jak i integratorów. Wyraźną przeszkodą w dalszym zwiększeniu udziału w rynku serwerów przez AMD, jest nadal funkcjonujący mit o braku możliwości mieszania serwerów z procesorami różnych producentów w klastrach. Jak to z mitami bywa, jest w nim odrobina prawdy. W takim scenariuszu doświadczymy tylko niewielkich ograniczeń. Przykładowo, ograniczeniom mogą podlegać funkcje migracji maszyn wirtualnych live pomiędzy komputerami wyposażonymi w procesory różnych producentów. Często jesteśmy w stanie tak zaprojektować system lub umieścić istniejące maszyny wirtualne, aby całość działała bez wpływu na jego wydajność. Jest to możliwe zwłaszcza przy rozbudowie o dwa lub więcej serwerów.

Oczywiście, wszędzie tam, gdzie taki scenariusz nie zachodzi, a zwłaszcza tam gdzie następuje wymiana całości sprzętu, można bez przeszkód przenieść maszynę wirtualną w tzw. procesie cold migration.

https://www.amd.com/system/files/documents/vm-migration-guide.pdf

 

 

Hewlett Packard Enterprise posiada w swojej ofercie najszerszą gamę serwerów z procesorami AMD. Znajdziemy tutaj zarówno serwery jednoprocesorowe (np. DL 325), jak i  dwuprocesorowe (np. DL385), które bardzo dobrze sprawdzają się w  środowiskach wirtualizacyjnych oraz bazodanowych. Jednym z interesujących rozwiązań jest np. DL345, pozwalający pomieścić pokaźną ilość nośników danych, a zastosowanie procesorów AMD EPYC czyni go idealnym rozwiązaniem w roli systemu do zautomatyzowanego backupowania. Procesory AMD wykorzystywane są również w platformie HPE Apollo – znajdującej zastosowanie w rozwiązaniach HPC oraz Big Data.

Decydując się na rozwiązania AMD w serwerach HPE otrzymujemy dostęp do platformy HPE InfoSight, która w znaczący sposób ułatwia zarządzanie infrastrukturą dzięki predykcyjnej automatyzacji wsparcia oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji i procesów uczenia maszynowego (ML).

Połączenie serwera HPE z procesorem AMD EPYC™ zapewnia elastyczność, bezpieczeństwo, wydajność i łatwość zarządzania.

 

Zapraszamy do zakupu serwerów HPE z procesorem AMD EPYC™ w Exclusive Networks Poland: https://www.exclusive-networks.com/pl/vendors/hpe/.