AMD kontynuuje ofensywę w segmencie data center. Producent Ryzenów i Radeonów kupi firmę Xilinx za 35 miliardów dolarów.
AMD podało, że kupi Xilinx w ramach wartej 35 miliardów dolarów transakcji, tym samym wzmacniając swoją pozycję w obszarze data center. Transakcja, którą AMD spodziewa się sfinalizować pod koniec 2021 r., stworzy połączoną firmę z 13 000 inżynierów i całkowicie outsourcingową strategią produkcyjną, która w dużym stopniu opiera się na możliwościach tajwańskiego TSMC. Obie amerykańskie firmy skorzystały na tym bardziej elastycznym modelu produkcji outsorceingowej. Obie rywalizują też z Intelem.
Xilinx jest oczywiście mniej znanym podmiotem, więc odrobinę przybliżę sylwetkę tej firmy. Ta istnieje od 1984 roku, nie jest więc żadnym startupem, a firmą o ugruntowanej pozycji. Zajmuje się przede wszystkim tworzeniem układów programowalnym FPGA, na których to rynku jest jedną z najważniejszych (a być może i najważniejszą) firm. Rozwiązania Xilinx dla centrów danych to układy wyspecjalizowane, pozwalające przyspieszyć niektóre zadania, takie jak kompresowanie filmów lub zapewnianie szyfrowania cyfrowego. Główny rywal w tym obszarze, Altera Corp, został w 2015 roku kupiony przez firmę Intel za 16,7 miliarda dolarów w ramach największej wówczas transakcji Intela.
Jak na informację o planowanej transakcji zareagowała giełda? Akcje AMD spadły o około 4%, podczas gdy akcje Xilinx wzrosły o ponad 12% po ogłoszeniu transakcji. W ramach umowy akcjonariusze Xilinx otrzymają około 1,7 akcji zwykłych AMD, za każdą akcję zwykłą Xilinx, wyceniając Xilinx na 143 USD za akcję, czyli o około 24,8% wyższą niż cena zamknięcia 114,55 USD z 26 października. Akcjonariusze AMD będą posiadać około 74% połączonej firmy, a udziałowcy Xilinx posiadają pozostałe 26%. Stąd można zrozumieć pewną dezaprobatę akcjonariuszy AMD. Na czele połączonych firm ma stanąć Lisa Su, obecna CEO AMD. Lepszego kierownictwa raczej nie da się znaleźć, patrząc po postępie jaki AMD zrobiło w czasie jej kadencji. Firmy spodziewają się, że transakcja przyniesie 300 milionów dolarów oszczędności.
https://itreseller.pl/itrnewericsson-i-nokia-a-sprawa-chinska-czy-europejscy-dostawcy-sprzetu-telekomunikacyjnego-wspolpracuja-z-chinskimi-instytucjami/