AMD opublikowało nowe informacje o swoim celu strategicznym 30×25.
Działania ekologiczne to nie tylko sadzenie drzew i propagowanie diety wegańskiej. To także ograniczenia zużycia energii – w szczególności tam, gdzie zużywa się jej wiele. Np. w centrach danych. AMD udostępniło nowe informacje o swoim celu strategicznym 30×25.
Priorytetyzacja efektywności energetycznej w AMD nie jest niczym nowym. W 2014 r. firma założyła, że zwiększy efektywność energetyczną swoich procesorów mobilnych 25-krotnie do 2020 r. Cel ten nie tylko został osiągnięty, ale też silnie przekroczony – AMD osiągnęło 31,7-krotną poprawę.
O co chodzi w koncepcji 30×25?
Celem AMD jest zapewnienie 30-krotnego wzrostu efektywności energetycznej procesorów i akceleratorów zasilających serwery do szkolenia AI w ciągu 5 lat – od czasu zadeklarowania tej koncepcji w 2020 roku. Oznacza to ponad 2,5-krotne przyspieszenie trendu zwiększania efektywności energetycznej względem tego, co widzieliśmy w branży w latach 2015-2020, mierzone światowym zużyciem energii w tych segmencie data center. Osiągnięcie tego celu spowoduje także efektywne obniżenie całkowitego kosztu posiadania (TCO) centrum danych.
Ponieważ coraz więcej urządzeń staje się „inteligentnymi urządzeniami” zawierającymi wbudowane procesory z łącznością z Internetem i często kamerami, eksplozja tworzenia danych postępuje w tempie wykładniczym. Sztuczna inteligencja (AI) i obliczenia o wysokiej wydajności (HPC) zmieniają krajobraz obliczeniowy, umożliwiając analizę tej ogromnej skarbnicy danych, co prowadzi do wyższej jakości analiz, zautomatyzowanych usług, zwiększonego bezpieczeństwa i wielu innych celów. Wyzwanie: skala tych zaawansowanych obliczeń wymaga coraz większego zużycia energii.
Cel 30×25
Osiągnięcie 30-krotnej poprawy efektywności energetycznej do 2025 r. w stosunku do stanu wyjściowego na rok 2020 dla akcelerowanych węzłów obliczeniowych centrum danych to ambitna koncepcja. Zastosowania takich obiektów są wielorakie: niezbędne są do prowadzenia badań naukowych w zakresie prognoz klimatycznych, genomiki i odkrywania leków, a także do trenowania sieci neuronowych AI w zakresie rozpoznawania mowy, tłumaczenia języka i systemów rekomendacji ekspertów. Wymagania obliczeniowe dla tych aplikacji rosną wykładniczo. Problem w tym, że wielka moc obliczeniowa, to wielkie zapotrzebowanie na energię. Nawet drobna poprawa w tym obszarze powoduje, że mówimy o poważnej oszczędności.
Osiągnięcie celu 30×25 oznacza, że w 2025 r. moc wymagana do wykonania pojedynczego obliczenia przez te węzły obliczeniowe AMD będzie o 97% niższa niż w 2020 r. Dziś AMD informuje o tym, jak idą postępy. W maju 2022 roku można mówić o 6,79-krotną poprawie efektywności energetycznej w porównaniu z poziomem wyjściowym w 2020 r. (z wykorzystaniem jednego AMD EPYC trzeciej generacji i czterech GPU AMD Instinct MI250x). Tym samym AMD zdołało przeskoczyć średni trend branżowy z tego samego okresu.