AMD podsumowało drugi kwartał. Firma zanotowała imponujący wzrost przychodów, zwłaszcza w obszarze data center
Powiedzieć, że AMD ma doskonałą passę w ostatnich kilku latach, to jak nic nie powiedzieć. Taki wzrostu przychodów rok-do-roku to coś, czego każde przedsiębiorstwo mogłoby sobie tylko życzyć.
AMD ponownie osiągnęło lepsze wyniki niż wskazywały prognozy analityków. Kalifornijski producent procesorów i układów graficznych ogłosił swoje wyniki za drugi kwartał i są one doprawdy imponujące. Przychody w wysokości 5,8 miliarda dolarów oraz zysk na akcję wynoszący 0,69 dolara to rezultaty wyraźnie wykraczające poza oczekiwania Wall Street.
Jak wskazuje samo AMD, kluczowym elementem sukcesu była działalność związana ze sztuczną inteligencją (AI), która pomogła zwiększyć przychody w segmencie Data Center o imponujące 115% rocznie oraz przychody operacyjne o 405%. Te wyniki prezentują się znakomicie, zwłaszcza na tle spadków w segmentach gier i systemów wbudowanych. Wartość akcji AMD wzrosła o ponad 3% po ogłoszeniu wyników.
Oprócz przekroczenia prognoz dotyczących przychodów i zysków na akcję, firma przewyższyła także oczekiwania dotyczące prognozowanych przychodów na bieżący kwartał. Wall Street oczekiwał przychodów w wysokości 6,61 miliarda dolarów, jednak AMD zapowiedziało 6,7 miliarda dolarów, co oznacza roczny wzrost przychodów o 16%.
Spośród czterech segmentów biznesowych AMD, dwa zdecydowanie stanowiły napęd dla wzrostu producenta. Są to dział Client, który odpowiada za sprzedaż procesorów konsumenckich (desktopowych i mobilnych), oraz dział Data Center. AMD koncentruje się teraz głównie na rynku centrów danych, co jest efektem rosnącego zapotrzebowania na rozwiązania komputerowe dla przedsiębiorstw w ostatnich latach. Przychody z działu Client wyniosły 1,5 miliarda dolarów, a z działu Data Center 2,8 miliarda dolarów w drugim kwartale.
AMD poinformowało, że wyniki działu Client były napędzane sprzedażą procesorów Ryzen, a przychody w wysokości 1,5 miliarda dolarów oznaczały 49% roczny wzrost. W tym segmencie AMD również odzyskało siły po kryzysie na rynku komputerów osobistych, zamieniając zeszłoroczną stratę operacyjną w wysokości 69 milionów dolarów na zysk operacyjny wynoszący 89 milionów dolarów.
Jeśli chodzi o Data Center, segment ten dostarczył inwestorom potrzebnego wzrostu w zakresie chipów dla obsługi AI. AMD sprzedaje swoje akceleratory AI z serii Instinct, a roczny wzrost przychodów z Data Center o 115% w drugim kwartale był napędzany przez, jak podaje AMD, „gwałtowny wzrost” dostaw akceleratorów Instinct oraz sprzedaż procesorów EPYC. Przychody z segmentu Data Center wyniosły 2,8 miliarda dolarów, a marża operacyjna wzrosła do 26% w kwartale, przewyższając zeszłoroczne wyniki o 15 punktów procentowych.
W segmencie Embedded nadmierne zapasy w łańcuchu dostaw oraz „klienci kontynuujący normalizację poziomu zapasów” to zjawiska, które doprowadziły do 41% rocznego spadku przychodów.
Pozostałe dwa segmenty biznesowe AMD, czyli Gaming i Embedded, były mniej imponujące. Przychody z segmentu Gaming spadły o 1 miliard dolarów (czyli 59%) rocznie, osiągając 648 milionów dolarów w kwartale. Firma wyjaśniła, że spadek ten wynikał z mniejszej liczby dostaw niestandardowych układów wykorzystywanych w konsolach do gier. Tu warto zatrzymać się na moment i pochylić nad tym wynikiem. Owszem, niestandardowe chipy dla konsol sprzedawały się gorzej, ale jest to naturalny cykl ich życia. Aktualne generacje „dużych” konsol (Xbox i PlayStation) są obecnie w połowie cyklu życia produktu. Tymczasem rośnie popularność konsol mobilnych, takich jak Steam Deck czy ASUS ROG Ally, z których zdecydowana większość korzysta z układów AMD. Te procesory jednakże wchodzą do kategorii Client w strukturze AMD, bowiem są to procesory z rodziny Ryzen.