AMD podsumowało ostatni kwartał 2021 – firma nie przerywa znakomitej passy.

Każdy, kto śledzi rynek sprzętu komputerowego w ostatnim czasie, nie będzie szczególnie zaskoczony znakomitymi wynikami AMD. Firma ma świetne portfolio produktów, a w ostatnich latach zdołała wzmocnić swoją pozycję i przekonać do siebie czołowych graczy. Teraz widać tego efekty. 

Przychody w wysokości 4,8 miliarda USD wzrosły o 49 procent rok do roku. Względem kwartały trzeciego to natomiast wzrost o 12 procent. Udało się to uzyskać, jak podaje AMD, dzięki wyższym przychodom w segmentach komputerów i grafiki oraz przedsiębiorstw, systemów wbudowanych i pół-niestandardowych. Marża brutto wyniosła 50 procent, co oznacza wzrost o ponad 5 procent rok do roku. Dochód operacyjny non-GAAP wyniósł 1,3 miliarda USD w porównaniu do 663 milionów USD rok temu i 1,1 miliarda USD w poprzednim kwartale. Przychody segmentu Computing and Graphics wyniosły 2,6 miliarda USD, o 32 procent więcej rok do roku. Przychody segmentu Enterprise, Embedded i Semi-Custom wyniosły 2,2 miliarda USD, co oznacza wzrost o 75% rok do roku.

AMD podało też, że prognozuje wysokie przychody w 2022 r. Jak powiedziała Lisa Su, CEO AMD:

„2021 był wyjątkowym rokiem dla AMD, z rekordowymi rocznymi przychodami i rentownością. Każda z naszych firm radziła sobie wyjątkowo dobrze, a przychody z centrów danych podwoiły się rok do roku dzięki rosnącej popularności procesorów AMD EPYC wśród klientów chmurowych i korporacyjnych. Spodziewamy się kolejnego roku znaczącego wzrostu w 2022 r., ponieważ zwiększamy nasze obecne portfolio i wprowadzamy nową generację produktów do komputerów PC, gier i centrów danych”.

 

Trudo jest wyrokować jak na wyniki AMD realnie wpłynęły kwestie związane z problemami wytwórczymi i osłabionymi łańcuchami dostaw. Biorąc jednak pod uwagę, że „czerwoni” są produkcyjnie zależni od TSMC, które jest dosłownie zasypane zamówieniami, produkując także dla Qualcommu, MediaTek, NVIDII czy Apple, można spodziewać się, że było to wyraźne ograniczenie potencjału sprzedażowego firmy.

CES 2022: Nowa, trzecia już, edycja Intel Evo oraz zmiany w vPro.