AMD rozpoczyna przygotowania do Zen 5, udostępniając pierwsze poprawki dla Linuksa
AMD zaczęło udostępniać swoje procesory nowej generacji Family 1Ah lub Family 26, prawdopodobnie oparte na mikroarchitekturze Zen 5, w systemie Linux. Jak donosi Phoronix, przesłane poprawki stanowią przygotowanie do komercyjnej premiery w nadchodzących kwartałach. Wstępne poprawki ujawniają niektóre z pierwszych szczegółów na temat procesorów serwerowych AMD opartych na mikroarchitekturze nowej generacji.
Pierwsze trzy łatki wysłane w czwartek dodają nowe identyfikatory PCI ID dla procesorów AMD z rodziny 26 (1Ah) modeli od 00 do 31 i od 64 do 79 (00h – 1Fh i 40h – 4Fh), obsługę czujników termicznych w sterowniku k10temp oraz sterownik EDAC AMD64 do wykrywania i korekcji błędów pamięci.
Sterownik EDAC dla procesorów AMD z rodziny 26 ujawnia, że będą one miały maksymalnie 12 kanałów pamięci, co jest zgodne z liczbą obsługiwaną przez procesory AMD Genoa i Bergamo. Tymczasem nie mamy pojęcia, czy procesory oparte na Zen 5 będą nadal korzystać z istniejącej platformy serwerowej AMD, czy może wprowadzą nową platformę. Tymczasem, mając na uwadze nadchodzące standardy modułów pamięci, takie jak MR-DIMM i MCR-DIMM, które będą wymagały wsparcia na poziomie platformy, spodziewalibyśmy się, że platforma serwerowa AMD nowej generacji będzie miała pewne różnice w porównaniu z obecną generacją.
Podczas gdy nowe łatki nie ujawniają wielu szczegółów na temat nadchodzących procesorów AMD Ryzen i EPYC opartych na mikroarchitekturze Zen 5, sam fakt, że AMD zaczęło włączać te procesory w systemie Linux wskazuje, że firma przygotowuje się do ich przetestowania, a następnie wprowadzenia na rynek.
AMD oficjalnie ujawniło, że procesory oparte na Zen 5 będą należeć do serii Ryzen 8000 i zostaną wydane w 2024 roku. Desktopowe wersje tych procesorów Zen 5 w opakowaniu AM5 zostały rzekomo wewnętrznie oznaczone jako Granite Ridge, podczas gdy warianty laptopów są określane jako Strix Point. Uważa się, że nadchodzące procesory będą wykorzystywać zintegrowane układy graficzne oparte na architekturze Navi 3.5.