AMD rozważa nowych partnerów do produkcji chipów w obliczu niepokoju związanego z łańcuchem dostaw

AMD rozważa poszerzenie grona dostawców układów scalonych, ponieważ uważa, że jest zbyt zależne od giganta półprzewodników TSMC, co naraża łańcuch dostaw na ryzyko zakłóceń.

Najnowszy procesor Epyc 4. generacji od AMD jest produkowany przy użyciu technologii węzła produkcyjnego 5 nm firmy TSMC. Jednakże, podczas gdy poprzednie generacje korzystały z matrycy I/O produkowanej przez GlobalFoundries, najnowszy procesor ma również swoją matrycę I/O produkowaną przez TSMC.

Podczas wizyty w Tokio pod koniec ubiegłego tygodnia, dyrektor generalna AMD Lisa Su powiedziała Nikkei Asia, że jej firma rozważy „inne możliwości produkcyjne” poza TSMC do produkcji swoich chipów, aby zapewnić sobie bardziej odporny łańcuch dostaw. Jako producent procesorów „fabless”, AMD polega na innych podmiotach w zakresie wytwarzania swoich produktów.

Lisa Su przyznała jednak, że nie będzie to łatwe, ponieważ TSMC zajmuje tak dominującą pozycję w obszarze produkcji półprzewodników. Jak donosił w zeszłym roku magazyn Reuters, TSMC odpowiadało za 48% rynku produkcji układów scalonych i posiadało 61% światowej zdolności do wytwarzania chipów w 16 nm lub bardziej zaawansowanym węźle procesowym.

Jednak zdecydowana większość mocy produkcyjnych TSMC znajduje się na Tajwanie, a rosnące napięcia z Chinami grożącymi inwazją na wyspę w celu odzyskania tego, co uważają za zbuntowaną prowincję. Napięciom tym być może nie pomogła osobna kampania Waszyngtonu mająca na celu zablokowanie chińskich postępów w dziedzinie półprzewodników, przez co Pekin zwrócił uwagę na pobliski tajwański przemysł zaawansowanych technologicznie chipów.

TSMC buduje pewne moce produkcyjne poza Tajwanem, takie jak dwa zakłady produkcyjne w Arizonie w USA, ale ich uruchomienie planowane jest dopiero na 2025 r. ze względu na niedobór wykwalifikowanych pracowników. TSMC buduje również fabrykę w Japonii i jest zaangażowane w inną inwestycję realizowaną w Europie, ale nie oczekuje się, że będą one produkować najnowocześniejsze chipy.

Lisa Su powiedziała Nikkei Asia, że AMD planuje wykorzystać część mocy produkcyjnych fabryki TSMC w Arizonie do produkcji swoich chipów, ale dodała: „Chcielibyśmy wykorzystać zakłady produkcyjne w różnych lokalizacjach geograficznych, aby zapewnić nam pewną elastyczność”.

Inne firmy produkujące półprzewodniki, które mogłyby mieć możliwości produkcyjne, których AMD potrzebuje do produkcji swoich procesorów, to Samsung Electronics i GlobalFoundries. Jednak AMD skutecznie przeniosło się z GlobalFoundries do TSMC kilka lat temu, gdy ta pierwsza wstrzymała prace nad technologią 7 nm.

Japoński rząd stara się również założyć własną zaawansowaną firmę produkującą półprzewodniki, Rapidus Corporation, z pomocą amerykańskiego giganta IBM. Jej celem jest uruchomienie zakładu produkującego chipy w latach 2025-2027 – o ile w ogóle uda mu się rozpocząć działalność.

Istnieje oczywiście inna alternatywa. Intel ma ambicje, aby rozwinąć Intel Foundry Services jako działalność w zakresie produkcji kontraktowej, aby pomóc ożywić interesy firmy w ramach strategii IDM [Integrated Device Manufacturing] 2.0, a poprzedni szef jednostki biznesowej, Randhir Thakur, powiedział, że spodziewa się, że Intel Foundry Services wyprzedzi kontraktową działalność Samsunga w zakresie produkcji chipów do 2030 roku, co uczyniłoby ją drugą potęgą po TSMC.

 

Microsoft wyróżnił najlepsze firmy partnerskie tytułem Partner of the Year Awards 2023, podczas konferencji Microsoft Inspire 2023