AMD Ryzen PRO 6000 – Nowe procesory dla laptopów biznesowych.
AMD ma świetną passę, zarówno na rynku rozwiązań konsumenckich, jak i serwerowych. A co z ofertą dla użytkownika biznesowego? Tu także jest naprawdę dobrze, a po dzisiejszej premierze: nawet lepiej.
AMD zaprezentowało dziś nowe procesory dla laptopów biznesowych. Seria Ryzen Pro 6000 „Rembrandt” to bliscy kuzyni pokazanych podczas CES 2022 układów Ryzen 6000, z tą różnicą, że AMD uzbroiło swoje biznesowe układy w zestaw rozwiązań przydatnych we flocie korporacyjnej.
Nowy CPU w biznesowym laptopie
Wydajność i energooszczędność to podstawa dla procesorów mobilnych w zadaniach biznesowych. Stąd dobrym ruchem ze strony AMD jest postawienie na najnowszą technologię wytwarzania układów scalonych – TSMC 6 nm. Oznacza to znakomitą wydajność w przeliczeniu na każdy 1 W pobieranej energii. Wszystkie procesory Ryzen PRO 6000 wykorzystują rdzenie Zen3+, podobnie jak ich konsumenccy kuzyni.
Wśród nowych CPU dla biznesowych laptopów i mobilnych stacji roboczych, AMD podzieliło na dwie grupy: układy serii U oraz serii H/HS. Jest to oczywiście podział w oparciu o TDP. Układy z linii U, na tę chwilę dwie jednostki, Ryzen 5 Pro 6650U oraz Ryzen 7 Pro 6850U, mają nominalne TDP 28 W, ale producenci laptopów mogą je konfigurować w zakresie 15-30W. Jednostki z linii HS, przeznaczone do wydajnych laptopów zachowujących jednak smukłą sylwetkę, mają TDP na poziomie 35W, a układy topowe pod względem wydajności, linia H, już 45W. Najbardziej rozbudowane z nowych CPU to układy 8-rdzeniowe i 16 wątkowe.
Starsza technologia, nowe jednostki
Wraz z nowymi układami Ryzen PRO 6000, AMD pokazało też trzy jednostki korzystające ze starszej technologii. AMD Ryzen 3 PRO 5475U, AMD Ryzen 5 PRO 5675U oraz AMD Ryzen 7 PRO 5875U wykorzystują nadal wydajne rdzenie Zen3 i powstają w litografii 7 nm. Ich nominalne TDP jest niskie (15W) i może być konfigurowane w zakresie 10-25W.
Nowy GPU – nareszcie
AMD przez całe lata korzystało w swoich APU z układów graficznych opartych o architekturę Vega – łatwo skalującą się, ale mniej wydajną niż obecnie wykorzystywane w dGPU firmy RDNA2. Właśnie na układy iGPU, ale w architekturze RDNA2, czekaliśmy od pewnego już czasu. I teraz, nareszcie, doczekaliśmy się.
Nowe iGPU ma być, zdaniem AMD, nawet dwa razy szybsze niż poprzednia generacja. Wydajność to jednak nie wszystko. Obecne w procesorach Ryzen PRO 6000 układy graficzne są też mniej energożerne. Mają także pełne wsparcie dla HDMI 2.1 i DisplayPort 2.0.
Wydajność
AMD podaje wyniki wydajności nowych układów, zarówno w zadaniach opartych na CPU, jak i na GPU. Co ważne, robi to w popularnych aplikacjach, łatwo więc porównać się z innymi jednostkami.
Jak widać z powyższych wykresów, AMD może pochwalić się ograniczonym, około 10% wzrostem wydajności CPU względem poprzedniej generacji, ale aż 50% wzrostem w obszarze iGPU. Obie te zmiany pozwalają natomiast jak równy z równym, często biorąc górę, rywalizować z nowymi procesorami Intel Core 12. generacji.
Nie tylko moc obliczeniowa
AMD, całkiem słusznie zresztą, chwali się wysoką efektywnością energetyczną nowych APU. Według danych producenta, jednemu z laptopów udało się osiągnąć 29 godzin odtwarzania video na baterii. W teście MobileMark 2018 laptop HP EliteBook 865 G9, wyposażony w procesor Ryzen 7 PRO 6850U i baterie 76 Wh uzyskał ponad 26 godzin działania. I tak, to oznacza pierwsze miejsce w oficjalnym rankingu.
„PRO” w nazwie zobowiązuje
Podobnie jak wszystkie wcześniejsze jednostki z linii Ryzen PRO, najnowsze układy różnią się od swoich komercyjnych kuzynów głównie zestawem usprawnień, zwanym „AMD PRO Technologies”. Oznacza to de facto trzy obszary:
- AMD Pro Security – czyli obszar bezpieczeństwa
- AMD Pro Manageability – zdalne zarządzanie
- AMD Pro Business Ready – stabilność biznesowa
Pierwszy obszar jest z jednej strony zrozumiały, z drugiej, najbardziej złożony. Obejmuje to bowiem zarówno AMD Shadow Stack, obecny w architekturze ZEN3, jak i Memory Guard, ale też stworzony przez Microsoft, dla potrzeb Xbox Series X/S, układ bezpieczeństwa Pluton.
W kwestii zarządzania uzyskujemy wiele możliwości szybkiego i łatwego włączania nowych komputerów do floty korporacyjnej, w tym zarządzanie przy wykorzystaniu wielu dostępnych rozwiązań – obecna wersja platformy wspiera ponad 32 otwartych standardów zarządzania.
AMD Pro Business Ready to natomiast obszar, który, jak sądzę, będziemy silniej doceniali po doświadczeniach ubiegłego roku. Regularne aktualizacje, ale i 24-miesięczna, stała dostępność to ważne kwestie przy zakupach korporacyjnych.
Kiedy i w jakich laptopach?
Na maszyny korzystające z tych APU nie będziemy musieli długo czekać. Będzie ich natomiast naprawdę sporo. Swoje modele zapowiedziała dwójka czołowych producentów laptopów biznesowych: Lenovo i HP.
AMD Ryzen PRO 6000 zobaczymy więc zarówno w Elitebookach, jak i ThinkPadach, ProBookach, ale i ThinkBookach. To może być dobry czas na nowy laptop do pracy.