AMD wyjaśnia, dlaczego warto wymieniać sprzęt na nowszy.

Dlaczego warto wymienić sprzęt na nowy? Każdy z nas wskaże inne powody, ale w większości znajdą się one w szerokich obszarach takich jak: wydajność, energooszczędność, niższe ryzyko awarii. Co o tym sądzi jeden z czołowych producentów?

O tym, dlaczego warto sięgać po nowsze urządzenia oczywiście wiemy. Nieco szerszą perspektywę, zwłaszcza skupioną na użytkowniku biznesowym, prezentuje natomiast Roger Benson, starszy dyrektor ds. sprzedaży rozwiązań komercyjnych w regionie EMEA w AMD:

Na współczesnym, konkurencyjnym rynku Twoja firma musi podejmować strategiczne inwestycje w technologie, aby zapewnić sobie długotrwałą efektywność, bezpieczeństwo i konkurencyjność. Wiele organizacji zaniedbuje inwestycje w nowy sprzęt taki jak serwery bojąc się kosztów zakupu, ale odpuszczenie modernizacji serwerów może często prowadzić do zwiększenia kosztów operacyjnych. To oznacza, że codzienne wydatki związane z przestarzałą infrastrukturą szybko przekroczą poziom konieczny do inwestycji czy koszty związane z przestawieniem firmy na nowe systemy.

I to nie jest jedyna potencjalna konsekwencja rezygnacji z ulepszenia sprzętu. Firmy, które wymieniają go na nowy mają większe możliwości w dostępie do takich technologii jak sztuczna inteligencja (AI) czy analityka dużych zbiorów danych (BDA), a one z kolei pozwalają szybciej podejmować decyzje, uzyskiwać nowe informacje, czy zwiększać produktywność jak nigdy przedtem. To oznacza, że przedsiębiorstwa, które kontynuują używanie starzejących się maszyn ryzykują utratę konkurencyjności na polu innowacji, a także odsunięcie się od klienta, który oczekuje nowoczesnych i dostosowanych do niego rozwiązań.

To wątek, który jest ważniejszy niż kiedykolwiek dla firm wszystkich rozmiarów i rodzajów. Zanim AMD wprowadziło serwerowe procesory z linii EPYC w 2017 roku, w branży serwerów x86 brakowało konkurencji, a zatem tempo rozwoju było niskie, a różnice między generacjami niewielkie. W ostatnich latach jednak pojawił się nowy sprzęt, który umożliwia firmom zwiększenie produktywności, innowacyjności, a nawet potencjalnie też zmniejszenie liczby serwerów, co minimalizuje początkowy kapitał inwestycyjny czy wydatki operacyjne.

Koszt
Oczywiście jednym z najważniejszych czynników powstrzymujących firmy przed zakupem nowego sprzętu jest koszt, ale powinny one też przekalkulować koszt bezczynności w tym zakresie. Projekt transformacji cyfrowej może się wydawać drogi, zwłaszcza jeśli uwzględnia on duże zakupy sprzętu instalowanego lokalnie albo przeniesienie starej infrastruktury do usług w modelu takim jak SaaS. Z drugiej strony po tym, jak taka inwestycja zostanie zrealizowana, to koszty operacyjne powinny spadać. Na przykład wybór systemów z procesorami AMD EPYC o dużej liczbie rdzeni może nie tylko zredukować potrzeby w zarządzaniu IT czy ilość pracy związanej z utrzymaniem infrastruktury, ale także pozwala na hosting dla większej liczby użytkowników czy zadań realizowanych przez serwer. W efekcie całkowita liczba potrzebnych serwerów może okazać się mniejsza zmniejszając także koszty energii elektrycznej i chłodzenia.

Ponadto przesiadka na systemy z AMD EPYC, które są szeroko wykorzystywane przez takie platformy jak AWS, Microsoft Azure czy Google Cloud umożliwia korzystanie z usług w modelu SaaS, IaaS czy chmury hybrydowej, co przekłada się na zmniejszenie wydatków. Działając w ten sposób firma może zmniejszyć roczne koszty o 52%, może używać nawet o 63% mniej licencji Vmware® vSphere i zyskać 10% lepszą wydajność na rdzeń przy zakupie o 81% mniej serwerów.

Wydajność
Firmy, które działają w oparciu o przestrzały sprzęt mogą ponadto zacząć odczuwać spadek wydajności. Prowadzi to nie tylko do spowolnienia działania, większej liczby awarii czy potencjalnych naruszeń bezpieczeństwa, ale także może prowadzić do zwiększenia kosztów utrzymania. Może się więc okazać, że firmy, które nie inwestują w starzejący się sprzęt ryzykują znacznie bardziej kosztownymi awariami. Dzięki aktualnym systemom przedsiębiorstwa mogą być spokojne, że niska wydajność i jej konsekwencje, będą należeć do przeszłości.
Na przykład rodzina procesorów AMD EPYC 7003, która została sklasyfikowana jako najszybsze procesory serwerowe x86 na świecie, zapewnia wiodącą wydajność w szerokim spektrum zadań – ustanowiły one ponad 250 rekordów świata. Oto przykładowy scenariusz zmierzony przez uznany w branży benchmark SPECrate®2017_int_base – dwadzieścia ok. 4-letnich 2-procesorowych serwerów z Intel® Xeon® E5-2699A v4 można zastąpić przez siedem 2-procesorowych serwerów z Intel Xeon Platinum 8380 albo tylko pięć 2-procesorowych serwerów z AMD EPYC™ 7763.

Procesory EPYC można bez problemów wykorzystywać w istniejącej infrastrukturze x86 otrzymując przy tym wyższą produktywność i lepsze efekty biznesowe. Nowszy sprzęt lepiej odpowiada też szybszym i bardziej elastycznym sposobom prowadzenia firm. Łatwiej jest znajdować klientów w internecie, a organizacji oferować dostosowane do ich potrzeb usługi i produkty, czy zapewniać jak największe dostawy korzystając z takich funkcji jak wirtualne prototypowanie czy rekomendacje podsuwane przez sztuczną inteligencję.

Niższe zużycie energii
Coraz więcej firm jest zainteresowana bardziej zrównoważonymi wyborami: od redukcji ilości odpadów, przez wykorzystywanie materiałów ze sprawdzonych źródeł, po korzystanie z energii odnawialnej. Niestety instytucje, które korzystają ze starego sprzętu mogą marnować zasoby i pracę, którą pozyskano z innego obszaru. Wymiana nieefektywnej technologii może nie tylko obniżyć emisje dwutlenku węgla, emisję ciepła czy wymagania w zakresie chłodzenia centrów danych, ale może też obniżyć koszt działania takich centrów danych.

Procesory AMD EPYC napędzają najbardziej efektywne energetycznie serwery x86, co pomaga firmom zminimalizować wpływ na środowisko i przyspieszyć osiąganie celów zrównoważonego rozwoju. Przykładowo zapewnienie 10 000 jednostek wydajności obliczeniowej przy wykorzystaniu 2-procesorowych serwerów z AMD EPYC 7763 w porównaniu do 2-procesorowych serwerów z Intel Xeon Platinum 8380 przekłada się na 33% mniejszą liczbę serwerów, które zajmują o 50% mniej miejsca i zużywają o 42% mniej energii, a do tego oferują o 36% niższe koszty TCO.

Bezpieczeństwo
Poleganie na starzejącym się sprzęcie prowadzi nie tylko do większego zużycia energii, ale może także zwiększyć prawdopodobieństwo włamania hakerskiego. 5-letni sprzęt nie był nigdy projektowany do działania z zadaniami wysokiego ryzyka ani do wyzwań w zakresie bezpieczeństwa, jakie są dziś powszechne, co oznacza, że firmy korzystające z przestarzałych serwerów są bardziej podatne na ataki hakerów i mogą nie sprostać regulacjom w zakresie ochrony prywatności danych.

Z drugiej strony nowoczesny sprzęt skonstruowano tak, aby mógł działać w warunkach coraz większej liczby zagrożeń cybernetycznych. Procesory AMD EPYC mają zintegrowany koprocesor bezpieczeństwa, który pomaga zapewnić poziom bezpieczeństwa, jakiego użytkownicy biznesowi oczekują, a przy tym oferują dodatkowe funkcje chroniące wrażliwe dane. Ten koprocesor promuje też bezpieczny rozruch systemu i przechowuje klucze kryptograficzne.

Innowacja
Dzięki najnowszej technologii firmy mogą podejmować błyskawiczne decyzje na bazie wielkiej ilości danych. Chcąc zdobyć przewagę konkurencyjną trzeba wiedzieć, w jaki sposób pracować efektywnie, a kluczem do tego jest nie cięższa praca, lecz mądrzejsza za sprawą nowoczesnej infrastruktury. Jeśli chcesz dalej korzystać ze starzejących się systemów, to może się okazać, że w dziedzinie innowacji konkurenci Cię wyprzedzą.
Dzięki dużej liczbie rdzeni i skalowalności serwerów z 3 generacji procesorami AMD EPYC firmy mogą łatwo uruchamiać aplikacje korzystające z algorytmów uczenia maszynowego, symulacji naukowych, sztucznej inteligencji, systemów superkomputerowych czy analityki danych.

W czasach, gdy dane są ważniejsze niż kiedykolwiek, a bezpieczeństwo i wydajność są najważniejsze, 3 generacji procesory AMD EPYC są inteligentnym wyborem dla instytucji, które chcą wymienić swój przestarzały sprzęt. Dzięki niemu można nie tylko zredukować koszt TCO, ale także znacząco zwiększyć produktywność i elastyczność na stale zmieniającym się rynku. Kalkulatory AMD mogą pomóc porównać szereg procesorów pod względem wydajności, kosztu, zużycia energii, emisji CO2 i innych parametrów. Chcąc z nich skorzystać najlepiej udać się na stronę amd.com.

 

Lenovo Polska świętuje 30-lecie marki ThinkPad! Niekwestionowaną gwiazdą wydarzenia został najnowszy ThinkPad X1 Fold 16, komputer z niezwykłym elastycznym ekranem.