Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) otworzy program wymiany sprzętu Huawei w amerykańskich sieci telekomunikacyjnych.

Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) ogłosiła, że uruchomi program o wartości 1,9 miliarda dolarów, który ma opierać się o zwroty dla małych, lokalnych operatorów, za usunięcie sprzętu sieciowego wyprodukowanego przez chińskie firmy uznane za zagrożenie bezpieczeństwa narodowego – czyli Huawei i ZTE. 

Program ten rozpocznie się 29 października, a zgłoszenia przyjmowane będą do 14 stycznia 2022 r. W ubiegłym roku FCC uznała Huawei i ZTE za zagrożenia bezpieczeństwa narodowego dla sieci komunikacyjnych. W praktyce zablokowało to amerykańskim firmom telekomunikacyjnym zakup sprzętu Huawei i ZTE przy wykorzystaniu specjalnego rządowego funduszu dotacyjnego o wartości 8,3 miliarda dolarów. W grudniu FCC przyjęła przepisy wymagające od operatorów wyposażonych w sprzęt ZTE lub Huawei „zgrywania i wymiany” tego sprzętu.

Problem jest najbardziej istotny dla operatorów działających na prowincji. Tu warto wyjaśnić, że są to zwykle stosunkowo niewielkie firmy, czasami obsługujące jedynie teren jednego czy dwóch hrabstw. Dla nich, przez całe lata, zapewnienie niskiego kosztu budowy infrastruktury było cechą kluczową, stąd w sieciach tych firm bardzo duży udział sprzętu firm chińskich. Pierwotnie program FCC był skierowany właśnie do tych małych operatorów, co wywołało protesty ze stron średnich i większych firm. Ostateczne FCC rozszerzyło zasady programu na firmy kwalifikujące się do zwrotu z tych, które mają 2 miliony lub mniej klientów, do tych, które mają 10 milionów lub mniej klientów. FCC we wrześniu 2020 r. oszacowało, że usunięcie i wymiana sprzętu Huawei i ZTE z sieci kosztowałoby 1,837 miliarda dolarów.

 

#SecurityDay – Proaktywne podejście do cyberbezpieczeństwa w modelu Zero Trust, bazuje na prostej zasadzie: nigdy nie ufaj, zawsze weryfikuj oraz uznawaj, że bezpieczeństwo organizacji zostało już naruszone!