AMSL potwierdza, że były chiński pracownik ukradł dane dotyczące narzędzi do produkcji procesorów
Stany Zjednoczone, Japonia i Holandia są w trakcie ustanawiania surowszych kontroli eksportu przeciwko Chinom, przy czym Stany Zjednoczone ustanowiły już własne ograniczenia eksportowe. Ograniczenia te zablokują sprzedaż zaawansowanego sprzętu do produkcji półprzewodników do Chin, ograniczając zdolność Republiki Ludowej do wykorzystania tej technologii do zwiększenia swoich możliwości militarnych.
ASML, producent urządzeń do produkcji półprzewodników z Holandii, potwierdził, że (obecnie były) chiński pracownik wykradł dane z firmy. Pracownik ten był częścią programu zarządzania cyklem życia produktu (PLM) dla zaawansowanych rozwiązań litograficznych ASML, a skradzione dane pochodzą z oprogramowania Teamcenter, które ASML wykorzystuje do usprawnienia cyklu życia swoich produktów przy użyciu cyfrowych bliźniaków. W związku z tym skradzione dane ASML zawierają informacje o działaniu maszyn, co czyni je celem dla złodziei IP. Na razie nie wiadomo, czy były chiński pracownik ASML wykradł te dane na polecenie chińskiego rządu, czy rządowej firmy produkującej półprzewodniki. Niezależnie od tego, działania byłego pracownika ASML nie stawiają Chin w dobrym świetle i legitymizują działania USA i ich sojuszników przeciwko chińskim producentom półprzewodników.
ASML wszczął dochodzenie w sprawie kradzieży danych i powiadomił wszystkie odpowiednie władze o tym incydencie bezpieczeństwa. ASML nie uważa, by ten incydent miał istotny wpływ na ich działalność.
Doświadczyliśmy nieuprawnionego przywłaszczenia danych dotyczących zastrzeżonej technologii przez (obecnie) byłego pracownika w Chinach. Natychmiast rozpoczęliśmy kompleksowy przegląd wewnętrzny. W oparciu o nasze wstępne ustalenia nie uważamy, aby sprzeniewierzenie danych miało istotne znaczenie dla naszej działalności. Jednak w wyniku incydentu związanego z bezpieczeństwem mogło dojść do naruszenia pewnych przepisów dotyczących kontroli eksportu. ASML zgłosił więc ten incydent odpowiednim władzom. W świetle tego incydentu wdrażamy dodatkowe środki zaradcze.
Jeszcze w tym roku Stany Zjednoczone, Holandia i Japonia mają nałożyć surowsze ograniczenia na eksport półprzewodników do Chin, co utrudni Chinom wykorzystanie najnowocześniejszych narzędzi do produkcji półprzewodników do tworzenia sprzętu wojskowego. Ograniczenia te zaszkodzą również chińskim wysiłkom w zakresie produkcji półprzewodników zorientowanych na konsumenta, dając zachodnim rywalom przewagę.