Analitycy twierdzą, że do 2025 roku aż 40% sprzedawanych komputerów stanowić będą AI-PC
Sztuczna inteligencja jest obecnie wiodącym trendem, a jej obecność wśród powszechnie używanych technologii będzie w najbliższym czasie jedynie rosnąć. Nasze komputery, czy to domowe „pecety” czy firmowe maszyny, muszą być na to gotowe. Zdaniem analityków – będą.
Najnowsza prognoza Canalys szacuje, że w 2024 r. na całym świecie zostanie dostarczonych 48 milionów komputerów PC wyposażonych w sztuczną inteligencję, co stanowi 18% całkowitej sprzedaży komputerów PC. Jednak to dopiero początek znaczących zmian na rynku, ponieważ oczekuje się, że do 2025 r. sprzedaż komputerów PC „wyposażonych w sztuczną inteligencję” (co oznacza w praktyce maszyny zawierające jakąś formę NPU) przekroczy 100 milionów, co stanowi 40% całkowitej sprzedaży. Canalys spodziewa się, że w 2028 r. dostawcy dostarczą 205 milionów komputerów stacjonarnych wyposażonych w sztuczną inteligencję, co stanowi oszałamiającą złożoną roczną stopę wzrostu wynoszącą 44% w latach 2024–2028.
Komputery, które posiadają akceleratory AI, takie jak jednostki przetwarzania neuronowego (NPU), odblokują nowe możliwości w zakresie produktywności, personalizacji i efektywności energetycznej, rewolucjonizując rynek komputerów osobistych i zapewniając znaczny wzrost wartości dostawcom i ich partnerom.
„Większa dostępność krzemu przyspieszającego sztuczną inteligencję w komputerach osobistych będzie miała charakter transformacyjny i doprowadzi do sprzedaży ponad 150 milionów komputerów stacjonarnych obsługujących sztuczną inteligencję do końca 2025 r.” – wyjaśnia Ishan Dutt, główny analityk w Canalys. „Komputery PC z dedykowanymi funkcjami sztucznej inteligencji na urządzeniu zapewnią użytkownikom nowe i ulepszone doświadczenia, zwiększając produktywność i personalizując urządzenia na dużą skalę, zapewniając jednocześnie lepszą efektywność energetyczną, większe bezpieczeństwo i obniżone koszty związane z obsługą obciążeń AI. „Ta wyłaniająca się kategoria komputerów osobistych otwiera nowe granice zarówno dla twórców oprogramowania, jak i dostawców sprzętu, umożliwiając im wprowadzanie innowacji i dostarczanie klientom atrakcyjnych zastosowań w scenariuszach konsumenckich, komercyjnych i edukacyjnych”.
W perspektywie krótkoterminowej Canalys spodziewa się wzrostu cen komputerów stacjonarnych wyposażonych w sztuczną inteligencję o 10–15% w porównaniu z komputerami o podobnych specyfikacjach bez integracji NPU. Wraz ze wzrostem popularności do końca 2025 r. ponad połowa komputerów stacjonarnych wycenionych na 800 USD lub więcej będzie kompatybilna ze sztuczną inteligencją, a do 2028 r. odsetek ten wzrośnie do ponad 80%. W rezultacie sprzedaż komputerów PC w tym rozpiętość cenowa wzrośnie i w ciągu zaledwie czterech lat będzie stanowić ponad połowę rynku. Pomoże to zwiększyć całkowitą wartość rynku komputerów osobistych z 225 miliardów dolarów w 2024 roku do ponad 270 miliardów dolarów w 2028 roku.