Anexia przeniosła 12 tysięcy maszyn wirtualnych z VMware na autorską platformę KVM

Anexia KVM VMware

Austriacki dostawca usług chmurowych Anexia nie zgodził się z drastycznym wzrostem kosztów licencji po przejęciu VMware przez Broadcom. Rozwiązaniem był szybki i wymagający projekt migracyjny, który umożliwił pełne przejście na rozwiązanie oparte na KVM.

Austriacka firma Anexia, działająca na rynku od 2006 roku, świadczy usługi chmurowe z ponad stu lokalizacji na całym świecie. Jej klientami są między innymi TeamViewer czy Lufthansa, które korzystają z wysokiej jakości hostingu oraz wsparcia. Dotychczas Anexia opierała się na technologii VMware, jednak po przejęciu tej platformy przez Broadcom pojawiły się zupełnie nowe warunki licencyjne.

Według prezesa firmy, Alexandra Windbichlera, oferta Broadcomu znacząco podniosła koszty:

„Byłoby to dla nas kwestią egzystencjalną. Dotychczas płaciliśmy za oprogramowanie VMware z miesięcznym opóźnieniem. Z Broadcom musielibyśmy zapłacić z góry za rok, na podstawie dwuletniej umowy. Nie bylibyśmy w stanie konkurować na rynku. Mamy klientów z umowami, a oni nie zgodziliby się na podwyżkę cen”.

Zamiast ciągnącej się batalii prawnej Anexia zdecydowała się na opracowanie autorskiej platformy opartej na hipervisora KVM. Na szczęście, doświadczenie w zarządzaniu usługami Netcup – należącej do Anexii spółki korzystającej już z tej technologii, ułatwiło to zadanie. Co więcej, firma od dawna posługiwała się własną warstwą zarządzania „Anexia Engine”, więc klienci nie musieli stykać się z interfejsem VMware. Cała infrastruktura, w tym przechowywanie danych na zasobach NetApp, została przygotowana w taki sposób, aby migracja maszyn wirtualnych przebiegała możliwie najsprawniej.

Anexia KVM VMware

 

Zespół Anexii stworzył narzędzie, które uruchamiane wewnątrz maszyn wirtualnych weryfikowało ich gotowość do przejścia na KVM.

„Powiedzieliśmy klientom, że walczymy w ważnej sprawie” – podkreśla Windbichler. „Nie spodziewałem się tak dużego zrozumienia, ale okazało się, że byli gotowi na migrację”.

Dzięki sprawnemu przeprowadzeniu projektu już w maju 2024 roku wszystkie z 12 tysięcy maszyn przeszły na nowe środowisko.

Windbichler przewiduje, że inni usługodawcy mogą pójść śladem Anexii:

„Nie wierzę, że Broadcom osiągnie sukces. Stracili zaufanie klientów. Rozmawiałem z wieloma użytkownikami VMware i oni nie widzą możliwości współpracy z taką firmą”.

Po zakończeniu migracji finanse Anexii poprawiły się na tyle, że spółka może skupić się na rozwijaniu i udoskonalaniu swojej platformy KVM.