Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji podpisała Porozumienie na rzecz Strategii 5G dla Polski.
Minister Cyfryzacji podpisała Porozumienie na rzecz Strategii 5G dla Polski. – Chcemy, żeby Polska była europejskim liderem w technologii 5G – mówi minister cyfryzacji Anna Streżyńska, inicjator Porozumienia na rzecz Strategii 5G dla Polski. Celem dokumentu, który podpisano właśnie w Ministerstwie Cyfryzacji jest nawiązanie współpracy pomiędzy państwem, jednostkami naukowymi i przedsiębiorcami w celu wdrożenia w Polsce sieci piątej generacji.
W uroczystości, obok Anny Streżyńskiej, wzięli udział przedstawiciele partnerów – Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Instytutu Łączności, a także Sygnatariusze – przedstawiciele operatorów, dostawców infrastruktury, sprzętu i rozwiązań w zakresie telekomunikacji, instytucji badawczo-rozwojowych, izb gospodarczych oraz uczelni technicznych. Jak zaznaczyli organizatorzy, porozumienie na rzecz Strategii „5G dla Polski” jest otwarte na nowych członków. W najbliższym czasie Ministerstwo Cyfryzacji planuje zaprosić do niego przedstawicieli władz samorządowych. – Liczę, że wypracowane w ramach Porozumienia kluczowe kierunki pozwolą do końca br. stworzyć rządową strategię 5G dla Polski – mówi minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
Sygnatariusze zobowiązują się do dołożenia starań w celu stworzenia dokumentu wyznaczającego kierunek realizacji budowy sieci 5G w Polsce. – 5G to nowe możliwości dla konsumentów i przedsiębiorców, nowe modele biznesowe i rozwiązania, których dziś nie jesteśmy jeszcze w stanie precyzyjnie opisać. Dlatego tak wiele krajów na całym świecie patrzy na wdrożenie 5G nie jako na nową platformę technologiczną, ale jako na platformę rozwoju gospodarczego – mówi Anna Streżyńska. – Chcemy, żeby technologia 5G była trampoliną, która pozwoli naszej gospodarce wybić się na wyższy poziom. To wielka szansa dla Polski – dodaje.
Sieć 5G to kolejny etap w rozwoju sieci telekomunikacyjnych. Pozwoli ona na wymianę danych znacznie szybszą, bardziej stabilną i uwzględniającą więcej urządzeń. W sieci 5G będą funkcjonowały nie tylko telefony, tablety i komputery, ale domy, samochody i niezliczone inne urządzenia w przestrzeni publicznej, które współpracując ze sobą będą przekształcać całe sektory naszej gospodarki – od transportu i energii po edukację, opiekę zdrowotną i produkcję.
Strategia 5G dla Polski ma być pierwszym krokiem w realizacji rozwoju sieci piątej generacji, wynikającymi z wdrażania Jednolitego Rynku Cyfrowego. – Ważne, byśmy umieli skorzystać z szansy jaka przed nami stoi – dzięki współpracy i rozumieniu wspólnego interesu, jakim jest rozwój całego kraju i każdej lokalnej wspólnoty. Wierzę, że to pozwoli nam być liderem we wdrażaniu sieci 5G w Europie – podkreśla minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
Lista podmiotów, które przystąpiły do Porozumienia na rzecz „Strategii 5G dla Polski”
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Asseco Data Systems S.A.
- Atende S.A.
- Comarch S.A.
- EmiTel Sp. z o.o.
- Ericsson Sp. z o.o.
- Huawei Polska Sp. z o.o.
- Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy
- Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji
- Netia S.A.
- Networks! Sp. z o.o.
- Nokia Solutions and Networks Sp. z o.o.
- Orange Polska
- Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Łódzka
- Politechnika Śląska
- Politechnika Poznańska
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Wrocławska
- Polkomtel Sp. z o.o.
- Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
- P4 Sp. z o.o.
- Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.
- T-Mobile Polska S.A.