Anthropic pozwane za naruszenie praw autorskich w związku z treningiem AI
Firma zajmująca się sztuczną inteligencją Anthropic została pozwana zbiorowo w kalifornijskim sądzie federalnym przez trzech autorów, którzy twierdzą, że niewłaściwie wykorzystała ich książki i setki tysięcy innych do trenowania swojego chatbota Claude’a opartego na AI.
W skardze, złożonej w poniedziałek przez pisarzy i dziennikarzy Andreę Bartz, Charlesa Graebera i Kirka Wallace’a Johnsona, stwierdzono, że Anthropic wykorzystał pirackie wersje ich prac i innych, aby nauczyć Claude’a reagowania na ludzkie polecenia.
Autorzy stwierdzili w swojej skardze, że Anthropic „zbudowało wielomiliardowy biznes, kradnąc setki tysięcy chronionych prawem autorskim książek”.
Sprawa złożona w poniedziałek jest drugą przeciwko Anthropic po pozwie złożonym przez wydawców muzycznych w zeszłym roku w związku z rzekomym niewłaściwym wykorzystaniem chronionych prawem autorskim tekstów piosenek do trenowania Claude’a.
W pozwie autorzy domagają się niedookreślonej kwoty odszkodowania pieniężnego i trwałego powstrzymania Anthropic przed niewłaściwym wykorzystaniem pracy autorów.
Pozew dołącza do kilku innych poważnych skarg złożonych przez właścicieli praw autorskich, w tym artystów wizualnych, serwisy informacyjne i wytwórnie płytowe, w związku z materiałem używanym przez firmy technologiczne do trenowania ich generatywnych systemów sztucznej inteligencji.
Inne grupy autorów pozwały OpenAI i Meta Platforms za rzekome niewłaściwe wykorzystanie ich pracy do trenowania LLM leżących u podstaw ich chatbotów.