Antymonopolowe działania w USA uderzą w największe firmy technologiczne – Izba Reprezentantów za ograniczeniami.
Amerykańska Komisja Prawna Izby Reprezentantów zatwierdza plany regulacji, które uderzą w firmy z tzw. grupy Big Tech. Jeśli projekt stanie się prawem, niemożliwe będą np. przejęcia mniejszych firm.
Komisja Prawna Izby Reprezentantów USA formalnie zatwierdziła raport oskarżający firmy Big Tech o kupowanie lub niszczenie mniejszych firm. Po całym cyklu przesłuchań stworzono 400-stronicowy raport komisji oraz projekt legislacyjny mający na celu ograniczenie siły rynkowej takich firm jak Alphabet, Apple, Amazon i Facebook. Raport został zaakceptowany w większości głosami Demokratów. Wśród ograniczeń jest chociażby zakaz fuzji i przejęć dla największych firm. Jego pierwszą wersję poznaliśmy w październiku 2020 roku. Sugeruje on także pewne rozwiązania naprawcze – przede wszystkim rozległe zmiany w prawie antymonopolowym.
„Amazon, Apple, Google i Facebook mają władzę monopolistyczną nad znaczącymi sektorami naszej gospodarki. Ten monopolistyczny układ musi się skończyć” – David Cicilline, jeden z członków komisji z ramienia Demokratów, napisał w oświadczeniu – „Z niecierpliwością czekam na opracowanie przepisów, które rozwiążą istotne problemy, które zgłosiliśmy”.
To już kolejne prawo szykowane do swoistego ograniczenia siły firm BigTech. Pierwsze, już wprowadzone w marcu, mają na celu ułatwienie organizacjom prasowym negocjacje zbiorowe z platformami takimi jak Google i Facebook, co poniekąd przypomina stan rzeczy znany z Australii. Oczywiście, od zatwierdzenia przez komisję, do wprowadzenia w życie, jest jeszcze długa droga.
USA zbudowały swoją potęgę gospodarczą na wysoce liberalnym podejściu do biznesu. Tak, prawo antymonopolowe w Stanach Zjednoczonych istnieje, ale wielkie firmy napędzające gospodarkę USA zwykle nie napotykały wielkich problemów ze strony Państwa. Teraz się to zmienia, bo USA wyraźnie idą w stronę, jaką znamy z wielu krajów Europy Zachodniej.
https://itreseller.pl/itrnewsustainable-finance-czyli-zrownowazony-rozwoj-sektora-bankowego-microsoftmowi/