Apollo Global Management chce zainwestować miliardy dolarów w Intela
Nie da się ukryć, że Intel obecnie stoi w obliczu globalnego kryzysu. Topniejące ceny akcji, rozczarowujące raporty dotyczące zysków, czy problemy z procesorami 13. i 14. generacji postawiły producenta chipów w fatalnej sytuacji.
Serwis Bloomberg donosi, że Apollo Global Management chciałoby zainwestować w Intela pokaźną kwotę rzędu 5 miliardów USD. Firma znana ze swoich strategii ubezpieczeniowych, wykupów i udzielania pożyczek na pewno pomogłaby amerykańskiemu gigantowi w szybszym wdrożeniu planu restrukturyzacji, która ma uratować jego pozycję na rynku.
Według tego samego źródła wcześniej banki inwestycyjne Goldman Sachs oraz Morgan Stanley doradzały Intelowi jak wyjść z największego kryzysu, z jakim się boryka w swojej 56-letniej historii. Fuzja miałaby być jedną z opcji, która pojawiła się na stole.
Nie dziwi zatem, że w mediach branżowych pojawiły się informacje, iż Qualcomm wyraził chęć przejęcia części działalności giganta. Jeśli operacja ta doszłaby do skutku, byłaby ona z pewnością jednym z największych tego rodzaju wydarzeń w branży.
Intel i Apollo Global Management już posiadają wspólną historię. W czerwcu Apollo nabyło 49% udziałów w spółce joint venture, która odpowiadała za budowę fabryki w Irlandii. Transakcja wyniosła wówczas 11 milionów USD.
Co więcej, 16 września Intel i AWS ogłosiły oficjalną współpracę, w ramach której będą opracowywać niestandardowe chipy przeznaczone dla zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją. To jednak nie wszystko. Tego samego dnia administracja Bidena zarządziła przekazanie bezpośredniego finansowania w wysokości do 3 miliardów USD w ramach programu Secure Enclave, który ma na celu rozszerzenie produkcji najnowocześniejszych półprzewodników dla rządu USA.
W tym samym czasie Pat Gelsinger, CEO Intela wskazał w wiadomości do pracowników na czynniki, na których firma chce się obecnie skupić, aby odbudować swoją pozycję:
Zarząd i ja zgodziliśmy się, że mamy przed sobą wiele pracy, aby zwiększyć wydajność, poprawić rentowność i zwiększyć konkurencyjność na rynku – i są trzy kluczowe wnioski z zeszłotygodniowego spotkania, na których chciałbym się skupić:
1. Musimy wykorzystać naszą dynamikę w Foundry w miarę zbliżania się do premiery Intel 18A i zwiększyć efektywność kapitałową w tej części naszej działalności.
2. Musimy nadal działać w trybie pilnym, aby stworzyć bardziej konkurencyjną strukturę kosztów i osiągnąć cel oszczędności w wysokości 10 mld USD, który ogłosiliśmy w zeszłym miesiącu.
3. Musimy ponownie skoncentrować się na naszej silnej franczyzie x86, napędzając naszą strategię AI, jednocześnie usprawniając nasze portfolio produktów w służbie klientom i partnerom Intela.
Akcje Intela od początku roku spadły o 60%. Nie da się jednak ukryć, że zarząd giganta z Doliny Krzemowej mocno pracuje nad zmianą swojego położenia.