Apple spada na trzecie miejsce w rankingu sprzedaży smartfonów w Chinach

Apple nie było czołowym sprzedawcą smartfonów w Chinach w 2024 r. Lokalni rywale Vivo i Huawei wyprzedzili w ubiegłym roku producenta iPhone’ów, jak pokazują najnowsze dane firmy badawczej Canalys.

Jak pokazują dane, zeszłoroczny, 17% spadek sprzedaży był największym w historii obecności Apple’a w Chinach i obejmował spadki we wszystkich czterech kwartałach, w tym aż 25% w ostatnim.

Spośród pięciu topowych dostawców to Xiaomi odnotował największy wzrost dostaw (29%) w IV kwartale, podczas gdy Oppo i Vivo odnotowały skoki o odpowiednio o 18% i 14%, jak wynika z danych Canalys. Roczne dostawy smartfonów w Chinach w 2024 r. wzrosły o 4% rok do roku do 285 milionów sztuk.

Tabela udziału w rynku wygląda następująco: na pierwszym miejscu uplasował się producent niedrogich smartfonów Vivo, który zdobył 17% udziału w rynku w Chinach, na drugim znalazł się Huawei z 16%. Podium zamyka Apple z 15%. Wyniki jasno wskazują na rosnącą presję sprzedaży ze strony krajowych producentów, z którą mierzy się amerykański konkurent na jednym z największych rynków globalnych. Spadek wskazuje również na to, w jaki sposób czynniki takie jak brak możliwości zaoferowania funkcji sztucznej inteligencji w najnowszych iPhone’ach sprzedawanych w Chinach, gdzie ChatGPT nie jest dostępny, podkopują konkurencyjność Apple’a.

Apple cieszyło się wcześniej czterema latami stałego wzrostu po sankcjach USA, które umieściły Huawei na czarnej liście podmiotów w 2019 r., ograniczając jego dostęp do amerykańskiej technologii. Jednak Huawei od sierpnia 2023 r. z rozmachem powróciło do segmentu premium, kiedy wprowadziło na rynek nowe telefony z lokalnie produkowanymi chipsetami. Chińska firma odnotowała 24% wzrost dostaw w IV kwartale 2024.

Producent iPhone’a próbowała użyć rabatów, aby pobudzić sprzedaż – uruchomił czterodniową promocję w Chinach na początku stycznia, oferując obniżki cen do 500 juanów (68,50 USD) na modele iPhone’a 16, jednak wydaje się, że nie przyniosły one pożądanego skutku.