Apple zatrudnia byłego dyrektora ds. sztucznej inteligencji w centrum danych Google

Apple powołało Sumita Guptę na stanowisko dyrektora ds. produktów w Apple Cloud.

Gupta spędził ostatnie trzy lata w Google, ostatnio jako starszy dyrektor i szef zarządzania produktami w Google Infrastructure. Gupta powiedział, że w Google kierował „ogólną strategią produktu, operacjami biznesowymi i relacjami z klientami dla produktów infrastruktury centrów danych Google, począwszy od baz danych, analiz, menedżerów zasobów, harmonogramów, kompilatorów, procesorów TPU / AR, pamięci masowej i sieci”.

Przed objęciem tego stanowiska Gupta był starszym dyrektorem ds. zarządzania produktami w zakresie infrastruktury AI/ML, gdzie, jak mówi, „zaproponował i kierował stworzeniem nowego skalowalnego superkomputera opartego na TPU i powiązanego oprogramowania skalującego, które jest obecnie głównym produktem używanym do trenowania dużych modeli (LLM) w Google, w tym Gemini/Bard”.

Gupta spędził również prawie sześć lat w IBM, ostatnio pełniąc funkcję dyrektora ds. strategii AI i CTO AI. W latach 2007-2015 był dyrektorem generalnym ds. AI i centrów danych z akceleracją GPU w Nvidii.

Jak twierdzi Gupta na swoim profilu na LinkedInie, był tam „kluczowy w budowaniu nowego startupu AI i biznesu centrów danych w Nvidii od zera do biznesu centrów danych o wartości ponad 1 miliarda dolarów”. Wraz z rozkwitem generatywnej sztucznej inteligencji, Nvidia odnotowała w ostatnim kwartale przychody z centrów danych w wysokości 18,4 mld USD.

Apple zatrudnia obecnie inżynierów infrastruktury i chmury, którzy dołączą do zespołu Gupty. „Budujemy platformę wielochmurową, która będzie zasilać kluczowe usługi Apple, począwszy od muzyki, TV+, sportu i oferty AI/ML” – czytamy w niedawnej ofercie pracy. „Infrastruktura chmurowa Apple obejmuje podstawowe usługi platformowe i usługi zarządzane wymagane do rozwoju, wdrażania i wdrażania na szeroką skalę chmury publicznej”.

Oferta wspomina o preferowanym doświadczeniu w dwóch platformach chmurowych – Google Cloud i Amazon Web Services. Uważa się, że Apple korzysta z obu i od dawna jest największym klientem Google w zakresie pamięci masowej. W ubiegłym roku firma zaczęła wykorzystywać Google do opracowywania podstawowych modeli sztucznej inteligencji.