Apple zawiera wielomiliardową umowę z Broadcomem na chipy wyprodukowane w USA 

Firma Apple Inc poinformowała we wtorek, że zawarła wielomiliardową umowę z producentem chipów Broadcom Inc na wykorzystanie chipów wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych. 

Jak podaje Reuters, w ramach wieloletniej umowy Broadcom opracuje z Apple’em komponenty częstotliwości radiowej 5G, które zostaną zaprojektowane i zbudowane w kilku obiektach w USA, w tym w Fort Collins w Kolorado, gdzie Broadcom ma dużą fabrykę, podało Apple.

Broadcom odnotował wzrost o 2,2% po ogłoszeniu, osiągając rekordowy poziom. Producent chipów jest już głównym dostawcą komponentów bezprzewodowych dla Apple, a około jedna piąta jego przychodów pochodziła w dwóch ostatnich latach podatkowych od producenta iPhone’a.

„Broadcom istniał przez lata z wieloma takimi długoterminowymi umowami z Apple. Czasami je mają, a czasami nie” – powiedział Rasgon. Apple powiedział, że wykorzysta prodykty Broadcomu do tak zwanych czipów rezonatora akustycznego filmowego (FBAR) – są częścią systemu częstotliwości radiowej, który pomaga iPhone’om i innym urządzeniom Apple łączyć się z mobilnymi sieciami danych. „Wszystkie produkty Apple zależą od technologii opracowanej i zbudowanej tutaj, w Stanach Zjednoczonych, i będziemy nadal pogłębiać nasze inwestycje w amerykańską gospodarkę, ponieważ mamy niezachwianą wiarę w przyszłość Ameryki” – powiedział Tim Cook, dyrektor generalny Apple’a w oświadczeniu. Apple powiedział, że obecnie obsługuje ponad 1100 miejsc pracy w zakładzie produkcyjnym filtrów FBAR firmy Broadcom w Fort Collins.

Apple stale dywersyfikuje swoje łańcuchy dostaw, budując więcej produktów w Indiach i Wietnamie i mówi, że będzie pozyskiwać chipy z nowej fabryki Taiwan Semiconductor Manufacturing Co budowanej w Arizonie. Obie firmy nie ujawniły wielkości umowy, a Broadcom powiedział jedynie, że nowe umowy wymagają od Apple przydzielenia „wystarczających mocy produkcyjnych i innych zasobów do wytwarzania tych produktów”.

Broadcom i Apple wcześniej miały trzyletnią umowę o wartości 15 miliardów dolarów, która według analityka Bernsteina Stacy Rasgon miała wygasnąć w czerwcu. Powiedział, że rozwój spraw był pozytywny dla Broadcom, mimo że obie firmy nie podały ram czasowych, jak długo potrwają prace.