Architektura „Hopper” firmy NVIDIA zakłada wykonanie układów w procesie TSMC 5 nm. Nie zobaczymy ich przed od 2021 rokiem. I nie, nie jest nazwana na cześć szeryfa ze „Stranger Things”.
Digitimes podał, że NVIDIA zamówiła, czy raczej zarezerwowała, 5 nm układy od TSMC. Mają to być GPU „Hopper” – następcy mających ukazać się w tym roku procesorów graficznych „Ampere”.
To istotna wiadomość, ponieważ przy obecnej mapie drogowej oznaczałoby to, że NVIDIA wypuści tylko jedną generację układów w 7 nm (chyba, że Hopper się opóźni i zostanie wprowadzona architektura będąca jakimś update’m „Ampere”), szybko przechodząc na 5 nm.
„Hopper” to oczywiście tylko nazwa, ale potwierdzenie, że NVIDIA rezerwuje moce produkcyjne TSMC dla 5 nm ze względu na nadchodzącą architekturę nowej generacji to już konkretna i istotna informacja. NVIDIA spędziła kilka lat w jednym procesie technologicznym, a wyraźna presja ze strony AMD po prostu zmusza „zielonych” do działania. Nie mogą oni pozostać w procesie 7 nm zbyt długo, bo konkurent niewątpliwie pójdzie dalej – w końcu 7 nm AMD wykorzystuje od lipca ubiegłego roku. Jak się okazuje, rozwiązaniem może być swoiste zablokowanie rywala przez wcześniejszą rezerwację mocy produkcyjnych 5 nm ze znacznym wyprzedzeniem. To ciekawa strategia, biorąc pod uwagę, że NVIDIA ma dostęp do znacznie większych zasobów.
W odniesieniu do samej architektury „Hopper” – nazwa nie jest uhonorowaniem postaci szeryfa ze świetnego serialu Netflixa „Stranger Things”. NVIDIA ma w zwyczaju nazywać kolejne generacje swoich kart nazwiskami osób, które wydatnie przyczyniły się do rozwoju nauk ścisłych – docelowo prowadzących nas do stanu obecnego wiedzy technologicznej. Nie inaczej jest i tym razem, chociaż po raz pierwszy generacja kart graficznych zostanie nazwana od nazwiska kobiety. Grace Hopper była jednym z pionierów informatyki i jednym z pierwszych programistów elektromechanicznego komputera Harvard Mark 1. Popularyzowała także ideę niezależnych od maszyny języków programowania, co doprowadziło do opracowania COBOL – wczesnego języka programowania wysokiego poziomu, który jest nadal używany. Zaciągnęła się do marynarki wojennej i pomogła US Navy podczas II wojny światowej. Dzięki niej (i incydentowi z udziałem ćmy) komputerowy błąd w języku angielskim do dziś nazywamy „bug”.
Nie znamy jednak ani dokładnej daty rozpoczęcia produkcji układów „Hopper”, ani szczegółów dotyczących ich budowy. Te, na chwilę obecną, mogą jedynie pozostać w sferze spekulacji.
https://itreseller.pl/itrnewapple-zorganizuje-wwdc-2020-oczywiscie-w-formule-online-22-czerwca-wydarzenie-bedzie-prawdopodobnie-najliczniej-ogladanym-na-zywo-w-historii-firmy/